Университетите наточиха секирата, задава се тежък удар по джоба
Ако сега средният размер на таксите е 980 лева, то през 2024/2025 година се предвижда да бъде 1010 лева
Вместо безплатно висше образование - по-скъпи семестриални такси. Идеята студентите, приети държавна поръчка, да не плащат - засега е замразена. За сметка на това обучението за някои от специалностите ще е по-скъпо през следващата академична година.
Ако сега средният размер на таксите е 980 лева, то през 2024/2025 година се предвижда да бъде 1010 лева.
Заплащането за обучението по изкуства, например, ще се увеличи със 150 лв. От 780 на 820 лв. се променя пък таксата за студентите по педагогика.
При други размерът се запазва същият.
За двата семестъра тази година Мартин плаща 800 лева такса. Студент е във втори курс Право в Софийския университет.
„Ако таксите бъдат премахнати, съответно доста голяма част от бюджета, който е насочен към висшето образование, ще бъде загубен“, коментира той пред bTV.
Като кандидат-студент по международни отношения, обаче, Християн е на друго мнение.
„Да няма такси, за да има повече хора които учат висше образование“, казва той.
Проектът за безплатно висше предизвика полярни реакции - според предишното правителство така образованието трябваше да е по-достъпно за студентите с финансови затруднения.
Но притеснения изразиха от Съвета на ректорите, работодатели и синдикати. Идеята влезе за разглеждане в 49-тото Народно събрание, но дотам.
"Затова оттук нататък може да се мисли за по-гъвкави механизми за подкрепа на студенти или отделни направления", посочват от МОН.
Така учащи и кандидат-студенти вече гледат към таксите, които предстои да платят.
За някои - по високи от досегашните.
И докторантите ще дадат повече - средно с 50 лева отгоре. Увеличението се дължи на първо място на академичната автономия на всеки университет, казват от Съвета на ректорите.
"От друга страна се дължи на инфлационните процеси, които протекоха през изминалата година. От трета страна - на по-високото качество на висшето образование.
Защото всяка година всеки ВУЗ се оценява според определен коефициент за качество", коментира проф. д-р Миглена, Темелкова, председател на Съвета на ректорите.
Традиционно с най-високи такси са специалностите по направленията "Изкуства" и "Медицина".
Последвайте ни
0 Коментара: