Зам.-министърът на образованието с прекрасна новина за новите учители
Какво ново в училище. Навръх първия учебен ден темата коментира зам.-министърът на образованието Таня Михайлова в предаването „Денят на живо” по Канал 3.
Както вече е известно от 1 януари ще бъде по-високо заплащането на учителите.
„920 лева ще е заплатата за учител, който започва сега работа. 955 лева и 1005 лева ще е за учители с опит . Ще има и по-високи заплати за професионална придобита степен и други квалификационни степени. Лекторските часове също са увеличени като заплащане”, обяви зам.-министърът.
По отношение на новите учебни програми и конкретно за най-дискутирани въпрос – националното външно оценяване след 7 клас тя коментира:
„С новите учебни програми се променя струпването на материал. Особено, когато заложеното съдържание е прекалено амбициозно. То трябва да бъде постижимо и усвоимо. Новите учебници ще бъдат в 3-ти, 7-и и 9-и клас. Като нови учебни програми приехме за 11-и и 12-и клас. Те са вече утвърдени и предстои работа по утвърждаване на учебниците”.
Тази година ще завършат учениците, които са по старите учебни програми. Това, което ние променихме е по отношение на външното оценяване за 7-и клас. Проведохме срещи с колеги по български език и математика. Коментирахме и това оценяване, което очакваме след 10-и клас.
Това, което е важно – учениците, които днес влязоха като 7-класници, в края на учебната година ще положат външно оценяване по български език и литература и математика, като материалът, който ще бъде включен е само върху материала от 7 клас. Голямото неразбиране е, че по отношение на математика няма как да решиш задачи от 7 клас, без да знаеш материала от 5-и и 6-и клас. Няма да има отделни задачи за 5-и 6-и клас. Ще има един изпит и един модул за 7-и клас. Критериите вече са на сайта на МОН”, обяви Таня Михайлова, като така внесе обяснение относно новата учебна програма, която предстои да бъде въведена и ще включва материал от долните класове.
„Нека е ясно обаче, че от следващата година догодина ще бъде включен и материалът от 6 клас. Съответно и тези, които сега са 5 клас, след две години, оценяването им ще бъде на базата на 5-и, 6-и и 7 клас”, обясни зам.-министърът.
Вече е известно, че ще бъдат вложени средства в шкафчета в училищата, а целта е олекотяването на ученическите раници.
„Предложихме учебници, които са с по-голям обем да бъдат разделени на две отделни тела. Ученическата раница обаче не тежи само от учебници и тетрадки.
А целта на шкафчетата не е само за учебници. Например за облеклото за физкултура, за материали през седмицата и т.н.”, каза още Михайлова.
Ще бъдат ли поети от държавата учебници за средния курс.
„Да, те се закупуват от самите ученици. Това също обаче е мярка, която бихме разглеждали, но задължителните безплатни учебници са до 7 клас”, изтъкна тя.
Министърът на образованието вече обяви, че 14 хиляди ученици са отпаднали от училище.
„12 хиляди са отпадналите, а 2 хиляди са повторно отпадналите. Над 20 хиляди са тези, които за първи път стъпиха в училище.
Най-сложната задача ще е именно задържането на учениците в училище. Предвидени са допълнителни часове, които ще бъдат и за допълнителна подготовка по български език и литература. Друга мярка са дейностите по интереси, които имат за задача да привлекат учениците към направлението, към което имат интерес. Това са много важни задачи, които стоят пред нас, защото в класната стая ще стават важните неща. И тук идва ролята на учителя”
Това е професията, която създава бъдеще”, обяви Михайлова
„Предметите, по които се усещат недостиг са по езици - английски и френски, математика, информатика, природни науки.
Различни са причините за недостига на учители по английски език. Това е езикът, към който има най-голям интерес и е трудно да се намерят достатъчно квалифицирани. Особено за професионалните гимназии”, допълни зам.-министърът на образованието и науката.
Последвайте ни
0 Коментара: