100 кръчми на съд заради нелицензирани песни
Въпреки това приблизително в 60% от случаите, когато се установи нерегламентирано излъчване на музика в търговски обекти, споразумение се сключва преди фазата на процеса. „Причините са две. Първо, ползвателят се възползва от по-облекчено обезщетение, второ си спестява съдебните разходи“, казват от „Музикаутор“, които вече стартираха кампанията си за обучение на общински инспектори, които ще започнат проверки по заведенията от началото на следващата година.
Очакванията са, че по този начин ще се намали сивият сектор в публичното изпълнение, тъй като до този момент контролна функция имаха единствено петима инспектори от Министерството на културата. „Факт е, че процедурата все още не е възприета и стартирала, за да окаже толкова бързо ефект върху ползвателите. Това, което можем категорично да отчетем, е че се забелязва интерес от страна на общините за провеждане на обучителна и разяснителна кампания при тях, която ние вече стартирахме. Все още е рано да правим обобщение за процента от обекти, които са уредили правата си след приетите промени, защото реално те все още не функционират“, казват от организацията.
Развитие в положителна посока се забелязва обаче при организирането на концерти. Практиката за създаването на фирми-еднодневки за концертно участие у нас се среща все по-рядко. Причината – сред последните промени в Закона за авторското право и сродните му права е въвеждането на т.нар. „солидарна отговорност“ на залите, в които се провежда събитието.
"С известни изключения все още не може да се разчита на инициатива от страна на организаторите да лицензират своите събития. В този смисъл активността премина в залите, в които се провеждат тези събития. Ръководството на залите доби оперативен навик да се консултира с Музикаутор при всеки провеждан концерт и да получава писмено потвърждение, че правата са уредени", съобщават още от сдружението.
Последвайте ни
0 Коментара: