Започнаха тържествата за отбелязване на 149 години от Априлската епопея. В Панагюрище следобед беше направена военно-историческа възстановка.
В историческата местност Маньово бърдо бяха пресъздадени събитията от онзи паметен април през 1876 година.
На място зрителите видяха как героически се сражаваха панагюрските въстаници и турските заптиета.
Припомняме и малко от историята – въстанието избухва преждевременно, след като от Копривщица пристига кървавото писмо от Тодор Каблешков.
Възстановката в Панагюрище се провежда вече 17 години.
Във военно-историческия спектакъл „Мъжество и саможертва“ се включиха над 150 члена от клоновете на клуб „Традиция“ в страната, женското дружество „Райна Княгиня“, десетки панагюрски деца и много доброволци.
Организатори на историческия спектакъл са община Панагюрище, историческият музей в града и клуб „Традиция“.