19 дни под огъня в Багдад: Ангел Мечкаров минал през ада в Ирак

Мечкаров алармира, че нетърпеливи водачи ежедневно се опитват незаконно да изпреварват военните ешелони или дори да се врязват между машините в самата колона

https://blitz.bg/obshtestvo/19-dni-pod-oganya-v-bagdad-angel-mechkarov-minal-prez-ada-v-irak_news1156846.html Blitz.bg

„Дано не е върху мен“ – тази мисъл неотлъчно съпътства старшина Ангел Мечкаров през онези 19 дни, в които базата на НАТО в Багдад е подложена на постоянни ракетни и дронови атаки. Военният полицай от Пловдив е първият български представител на своята служба в мисията на Алианса в иракската столица. Заради рязкото ескалиране на напрежението и прерастването на конфликта между Израел и Иран в открит сблъсък, обстановката в региона се променя драстично и се налага спешната евакуация на Мечкаров и останалия личен състав.

В интервю за подкаста на „Телеграф“ военният полицай споделя, че атаките с дронове, ракети и самоделни взривни устройства са били ежевечерие, като някои от взривовете са отеквали едва на двадесетина метра от позициите им.

Той никога няма да забрави първия масиран комбиниран удар със 122-милиметрови ракети и безпилотни апарати, когато една от експлозиите избухва на десет метра от него. Последвалите почти три седмици преминават в условия на пълно безсъние.

При всеки сигнал за тревога процедурата изисква военнослужещите незабавно да легнат на земята, да изчакат инструкциите, бързо да сложат каските и бронежилетките си и да се отправят към защитните бункери.

Мечкаров признава, че страхът е напълно естествена реакция в подобна ситуация, но най-важното е той да бъде контролиран, за да може всеки да изпълни дълга си.

Най-критични се оказали последните дни преди самото изтегляне от Ирак, когато адреналинът е започнал да отстъпва място на натрупаното физическо и психическо изтощение.

Въпреки сериозния риск за живота си, старшина Мечкаров е категоричен, че би заминал на подобна мисия отново, тъй като това е неговата професия.

Той оценява изключително високо подготовката на българските военни полицаи и заявява, че те по нищо не отстъпват на чуждестранните си колеги от НАТО.

По думите му най-ценното от преживяното не са бойните действия, а изградените силни приятелства и високата отговорност, благодарение на които всички са се прибрали у дома невредими.

Извън участието си в международни операции, старшина Мечкаров разкрива детайли и за ежедневната дейност на Военна полиция в България, където сред най-отговорните задачи е ескортирането на военни колони.

Основната цел при тези операции е осигуряването на безопасен транзит на техниката, без да се застрашават останалите участници в движението. Точно тук обаче редовно възникват рискови ситуации, породени от недисциплинирани шофьори.

Мечкаров алармира, че нетърпеливи водачи ежедневно се опитват незаконно да изпреварват военните ешелони или дори да се врязват между машините в самата колона.

Подобно поведение е изключително опасно, тъй като тежката бойна техника има много по-дълъг спирачен път в сравнение с масовите автомобили и не може да реагира мигновено.

Често шофьорите се изнервят от краткотрайните ограничения на движението, започват да свирят с клаксони и предприемат рискови маневри.

Единствено благодарение на хладнокръвието и високия професионализъм на ескортиращите екипи до момента не е допуснат нито един тежък инцидент на пътя.

В края на своя разказ старшина Мечкаров призовава българските шофьори към повече търпение и толерантност, тъй като изчакването от няколко минути може да спаси човешки живот.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай