Двата стратегически за Южното Черноморие язовира - Камчия и Ясна поляна - посрещат края на февруари с почти пълни обеми. Това показват официалните данни от 23 февруари, публикувани в сайта на Министерството на околната среда и водите.
Резкият ръст спрямо края на лятото сериозен обрат в хидроложката картина само за пет месеца и значително подобрява сигурността на водоснабдяването в региона.
Според данните към 1 септември 2025 г. язовир "Камчия" е разполагал със 107,930 млн. куб. м наличен обем, което представлява 46,21% от общия му капацитет. Разполагаемият обем тогава е бил 58,030 млн. куб. м, а средният приток практически липсваше – едва 0,013 куб. м в секунда при разход от 2,502 куб. м в секунда. Тенденцията бе към понижение, което пораждаше притеснения за устойчивостта на водния ресурс.
Към днешна дата картината е коренно различна. Наличният обем достига 204,750 млн. куб. м, или 87,67% от общия обем. Разполагаемият обем нараства до 154,850 млн. куб. м (84,32%). Особено показателен е средният приток от 86,623 куб. м в секунда, който многократно надвишава разхода от 2,549 куб. м в секунда и обяснява бързото възстановяване.
Само за периода наличният обем на "Камчия" се увеличава с 96,820 млн. куб. м – почти двойно повече спрямо нивото в началото на септември.
Подобна, макар и в по-малки абсолютни стойности, е динамиката и при язовир "Ясна поляна". На 1 септември миналата година той е разполагал с 16,710 млн. куб. м вода, или 51,70% от общия си обем. Разполагаемият обем е бил 9,160 млн. куб. м, при среден приток от 0,012 куб. м в секунда и разход от 0,451 куб. м в секунда, което също очертаваше тенденция към спад.
Днес наличният обем достига 29,617 млн. куб. м, или 91,64% от капацитета на язовира. Разполагаемият обем нараства до 22,067 млн. куб. м (89,09%). Средният приток се повишава до 2,546 куб. м в секунда и вече значително превишава разхода от 0,324 куб. м в секунда. За петте месеца наличният обем на Ясна поляна се увеличава с 12,907 млн. куб. м, а запълването се покачва с близо 40 процентни пункта.
Същественото възстановяване на водните обеми се дължи на обилните валежи от дъжд и натрупания сняг през последните месеци, които увеличиха притока към двата водоема. Есенно-зимният период се характеризира с по-висока влажност и по-продължителни валежни процеси, а снеготопенето в по-високите части на водосборите допълнително подпомогна подхранването на язовирите.
Развитието е благоприятно за населените места в област Бургас, тъй като съществено намалява риска от водни ограничения и създава по-стабилна основа за посрещане на пролетния и летния сезон.