Много хора биха се изненадали да научат, че най-големият орган в човешкото тяло е кожата. Тя покрива всички органи и нейното състояние и цялост са критично важни за общото състояние на организма, та участва в поддържането на важни процеси като регулиране на температурата, сетивност и много други. Осъзнавайки ключовото място на най-големия човешки орган в поддържането на общото здравословно състояние на всеки човек, Медицински комплекс „Д-р Щерев“ предлага здравни грижи и в сферата на дерматологията в своя специализиран кабинет. Сред честите оплаквания на пациентите е силната сухота на кожата, сърбежите, зачервените и грапави бузки на най-малките – все симптоми, които насочват опитните дерматолози д-р Ася Николова и д-р Малена Герговска към диагнозата атопиен дерматит.
Атопичният дерматит е хронично, често повтарящо се, сърбящо кожно заболяване, което често започва още в бебешка възраст. Днес се приема, че то е част от състояние, наречено „атопия”, което включва хранителни алергии, бронхиална астма и алергичен ринит. Според проучване от 2013 г. атопичният дерматит е много разпространено заболяване – в света боледуват 20% от децата и 5% от възрастните. Смята се, че ако двамата родители страдат от атопичен дерматит, рискът за поява при децата им е 60-80%.

В протичането на атопичния дерматит се разграничават 3 основни стадия в зависимост от възрастта, в която се появява. Всеки един от стадиите е с различна клинична картина и локализация на кожните промени.

В кърмаческа възраст

Атопичен дерматит в ранна детска или т.нар. кърмаческа възраст започва около третия месец, а обривът е най-често симетричен. Локализиран е най-често по кожата на лицето и по-точно страничните части на бузите, които изглеждат зачервени, грапави и лющещи се. Сухотата на кожата е силно изразена. Окосмената част на главата също може да бъде засегната. В зоната под пелените за еднократна употреба обикновено няма обрив.

В детска възраст

В детска възраст атопичният дерматит може да възникне изведнъж или като последва измененията, наблюдавани при кърмачетата. Засягат се най-често лакътните и задколенните гънки, гърба на дланите, клепачите и шията. Наблюдават се зачервяване, сухота на кожата, обриви и залющване, загрубяване на релефа на кожата. Следите от разчесвания говорят за силен сърбеж.

В зряла възраст

При атопичния дерматит в юношеска и зряла възраст е характерно засягането на определени кожни участъци – клепачите, дланите, раменете, гръдния кош, лакътните и задколенните гънки, на фона на генерализирана кожна сухота. Други специфични зони, които могат да бъдат засегнати, включват скротума, вулвата, мамилите, устните и ушите.
В съвременната диагностика на атопичния дерматит най-важна е промяната в разбирането на причините за развитието на заболяването. От една страна, сред тях е доказаното наследствено предразположение, а от друга – промените в околната среда. Сред тези промени е все по-масовото използване на климатици, обемът на индустриалното замърсяване, увеличаването на употребата на измиващи препарати, сапуни, козметични средства.
Основна роля при атопичния дерматит играе нарушената кожна бариера, която позволява „отваряне на прозорец” в кожата и улеснява достъпа на различни алергени от външната среда. Пациентите с атопичен дерматит също са предразположени към развитието на различни кожни алергии, като при съмнение за съпътстваща контактна алергия се прави съответният тест.


Дерматит и алергии

По данни на Световната здравна организация алергията е поставена на четвърто място по разпространение сред хроничните заболявания в света. Голям брой вещества /алергени/ може да доведат до появата на различни видове алергии. Алергологичните кожни тестове са методи, с помощта, на които се открива субстанцията, която може да предизвика алергична реакция. Поставя се малко количество от подозиран алерген с определена концентрация върху или в кожата, след което се отчита наличието на алергична реакция към конкретен алерген. По последни данни се отчита връзка на екземата с различни контактни алергени, като около 80% от пациентите имат поне една положителна реакция към един алерген. Най-честите алергени са металите – никел и кобалт, консервантите в козметични средства, парабените, колофон, парфюмите, бои за коса.

Търсейки комплексен подход при лечението на кожните страдания, дерматолозите в Медицински комплекс „Д-р Щерев“ могат да предложат и допълнителни изследвания на антителата на имуноглобулин или биопсия, ако индивидуалното състояние индикира нуждата от такава. Д-р Николова и д-р Герговска отчитат, че кожно-алергичното тестуване все повече се налага като стандартен метод в прецизиране на точната диагноза. При съмнение за алергичен контактен дерматит се провеждат кожно-алергични тестувания, доказващи реакция на чувствителност към подозиран алерген. Поставят се алергени от стандартна и специализирани серии за кожно-алергично тестуване върху кожата на гърба на пациента, като отчитането на резултатите се извършва на 48 часа, 72часа, а понякога и на 7-и ден. Тази процедура се извършва от квалифициран дерматолог, специализиран в извършването на кожни тестувания, за да се гарантира както обективната преценка, така и прецизността на информацията, която ще получи пациента. В тази информация влизат както данни за произход на алергените, така и съвети за избягването на контакта с тях и предложение заиндивидуална терапия.

Атопиформен дерматит

В клиничната класификация на атопичния дерматит има също ново понятие – атопиформен дерматит, който представлява по-слабо изразено възпаление на кожата. Атопиформеният дерматит се появява в ранна кърмаческа възраст и се характеризира със сухота и леко лющене на кожата на тялото. Ранното диагностициране на атопиформения дерматит и незабавното започване на основна хидратираща терапия може да доведе до клинично оздравяване и да предотврати появата на атопичен дерматит в по-късна възраст.

Терапията при атопичния дерматит е комбинирана – прилагат се локални и вътрешни лекарствени средства, съчетани с подходяща медицинска козметика. Употребата на хидратиращи продукти се препоръчва до 6 пъти дневно. Грижи за кожата при атопичен дерматит трябва да се полагат и във фазата, когато липсват кожни промени, за да може да се поддържат дълги периоди, в които да не се налага употребата на лекарства.

При деца, страдащи от атопичен дерматит, се обръща особено внимание. В редица европейски страни, включително и в България, се създадоха училища за родители, в които дерматолози и психолози провеждат специализирано обучение за същността на заболяването и правилните грижи за детската кожа. Специалистите съветват – ако подозирате кожно заболяване при вас или детето ви, не отлагайте посещението при лекар! Кожата е толкова важна, колкото всеки друг орган в тялото на човека и заслужава специализирана медицинска грижа от квалифицирани дерматолози. Запишете своя час за консултация на 02/9200901 или научете повече за кабинета по дерматология на Медицински комплекс „Д-р Щерев“ на https://goo.gl/FbvPBj