След повече от половин година на тревожен недостиг, 6000 опаковки от онкомедикамента Zequipra вече са доставени в България. Това животоспасяващо лекарство е от ключово значение за лечението на рак на гърдата и е било в дефицит отпреди Нова година, оставяйки множество пациенти без ежедневната им терапия.
Проблемът с доставките стана ясен след парламентарен въпрос към министъра на здравеопазването Силви Кирилов, подаден въз основа на множество сигнали от притеснени пациенти.
Оказа се, че на 5 февруари Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) е била уведомена от производителя за временно преустановяване на продажбите на Zequipra film-coated 2.5 mg. Причината е била производствена авария в завода на производителя, което е довело до липса на доставки през цялата тази година.
Добрата новина е, че по информация на притежателя на разрешението за употреба, в началото на юни въпросните 6000 опаковки вече са в страната. Те ще бъдат незабавно разпределени към търговците на едро и аптеките, за да достигнат до нуждаещите се пациенти възможно най-бързо.
Тази доставка дава надежда на хиляди онкоболни, които разчитат на Zequipra за своята терапия.