Административен съд-Бургас се справя добре, но положението не е устойчиво и има сериозен риск от хаос. Това стана ясно по време на изслушването на кандидатите за ръководители на съда във вторник във Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщава "Флагман".

За поста имаше три номинации, но нито една не бе избрана, което предизвика пореден скандал във ВСС. Като позитив обаче може да се извлече това, че „правителството” на съдебната система се запозна с належащите проблеми в бургаската институция.

Бургаският съд е сред най-натоварените в страната. Въпреки това той се справя много добре, което се установява от анализа на инстанционния контрол, изтъкнаха членове на ВСС, докато обсъждаха кандидатите за шефове. Проверките на Инспектората също били положителни. И макар че щатовете са увеличени през последните години, натоварването продължава да е изключително голямо. Желанието на съдии да напуснат поражда сериозно напрежение, стана още ясно по време на изслушванията.

Според единия от кандидатите – Румен Йосифов, който работи в съда от 2014 г., все пак има подобрение след отстраняването на бившия председател Атанас Вълков, който през 2011 г. бе обвинен в пране на пари.

Йосифов коментира пред членовете на Съдийската колегия на ВСС: „Вследствие на тази висока натовареност, както и на лошото управление на съда от създаването му в мандата на първия председател Атанас Вълков, отношенията в съда бяха изострени. Доста усилия беше положила настоящият председател, чийто мандат изтече – съдия Таня Евтимова, за да нормализира работата на съда. Слава Богу, аз заварих един подреден съд, с добри отношение между съдиите. За мен беше голяма изненада, че съдия Таня Евтимова не се кандидатира за втори мандат. Явно тя беше уморена от доста трудните отношения, които има в съда.”

Според Румен Йосифов е налице сериозно напрежение заради желанието на двама от съдиите да се преместят – това са Любомир Луканов и Ванина Колева. Те живеели постоянно в София.
„Желанието им да бъдат командировани или да се преместят породи изключително негативни реакции в състава на съда в Бургас, тъй като, както казах, колегите от дълги години работят при доста висока натовареност. И ако сега се загуби една щатна бройка, или две, това отново ще рефлектира върху тази висока натовареност и това ще е повод за изграждане на много конфликти в съда, които трудно биха могли да бъдат разрешени”, обясни съдия Йосифов.

Той коментира, че това е била причината преди време да напишат писмо до ВСС против практиката за командироване на съдии. Според Йосифов кандидати да работят в бургаския съд липсват. Магистратите в административните съдилища в Сливен и Ямбол, които са в същия апелативен район, работели спокойно, тъй като това са сред най-слабо натоварените институции в системата. Затова и те не искали да се преместят в Бургас.

Румен Йосифов смята, че потенциалът за конфликт е все още налице.
„Съдия Луканов, с когото постъпихме заедно през 2014 г., живее в София. Той е семеен и участва на всички конкурси. За съжаление все още не е успял да се премести в по-близък до София съд. Той беше ни събрал може би година или две след като постъпи и чисто човешки ни помоли да изразим съгласие за преместването му по чл. 194 или за командироването му. Това беше първият конфликт между съдиите и съдия Луканов тогава. Последва негово командироване в Административен съд София-окръг. Това беше посрещнато с голямо неудовлетворение от всички съдии, с изключение на самия съдия Луканов. Другият съдия от София е съдия Колева и може би още един или двама човека”, коментира още Йосифов.

Конкурентът му за шеф - Христо Христов, е съдия в бургаския административен съд от миналата година. Преди това той бил в Ямбол. Затова и направи сравнение.
Христов обясни, че организацията в Ямбол е на по-високо ниво. Според него е необходима смяна на техническото оборудване в бургаския съд, където компютрите били от 2007 г. Сътрудниците пък не разполагали със звукозаписна техника, което би улеснило тяхната работа в стенографирането. Това вече било направено в Ямбол.

Христов даде пример как Общото събрание на съда в Бургас взимало незаконосъобразни решения. Едно от тях било свързано с проблемния съдия Луканов и преразпределянето на неговите дела, което нарушавало принципа за случайното разпределение на делата.

Соня Найденова от ВСС попита Христов  дали напрежението в Бургас се дължи само на пренатовареността. 

Христо Христов обясни: „Дали има напрежение? Аз мисля, че има. Дали е само свързано с натовареността? Бих казал – не, с оглед на въпросите, които бяха задавани (на кандидатите в Общото събрание на съда в Бургас – б.а.). Например, имаше въпрос – вие ще се месите ли в работата на Етичната комисия. Колегите, за да го зададат този въпрос, нямам представа какво са имали предвид, но те имат някакъв повод, може би някой се е месил в работата. Не мога да ви кажа. Имаше въпрос – бихте ли въвели софтуер, за да проследявате работата на колегите-съдии в компютрите. Чрез специален софтуер в мрежата. За да ми зададат този въпрос, може би са имали нещо предвид. Не мога да ви кажа, защото не съм бил по времето, когато това се е случвало. Струва ми се, че има напрежение.”

Третият кандидат Мариета Бушандрова бе отхвърлена категорично от ВСС и не получи нито един глас, тъй като работи в Районен съд-Бургас и няма съответния опит. 

Бушандрова обаче е била изслушана от Общото събрание на Административния съд, след като е обявила кандидатурата си. Тя създаде впечатление, че е запозната също с някои проблеми, но в друга посока.

Според нея, е нужно подобряване на трудовите условия. Съдиите от Административния съд били сред най-онеправданите от помещаващите се в Съдебната палата в Бургас магистрати. Техните кабинети били често посещавани от заблудени граждани. Освен това помещенията били съседни на съдебни зали и магистратите били принудени да слушат пледоарии. Според Бушандрова, кабинетите на административните съдии следва да бъдат блокирани с решетка в отделен коридор.

Към момента Таня Евтимова изглежда управлява добре Административния съд, но очевидно мотивацията й да продължи да носи тази отговорност е изчерпана.
Тримата кандидати, които бяха изслушани в сряда, не създадоха впечатление, че биха могли да се справят като ръководители. Това, че никой от тях не успя да получи доверието на мнозинството в Съдийската колегия във ВСС, може да се дължи и на други интереси, както стана ясно от скандала по време на заседанието. Но е видно и  че никой от кандидатите не показа категорично, че заслужава поста.

Наслоените проблеми и липсата на подходящ ръководител в скоро време може да доведат до хаос в институцията.

По всичко изглежда, че са нужни спешни мерки за намаляване на натовареността на съда в Бургас. В противен случай крехкото равновесие там може бързо да се разпадне и да повлече ред други проблеми след себе си.