Около 180 000 гласа ще отидат на боклука заради последните промени в Изборния кодекс, направени преди президентските избори. По искане на Реформаторския блок през октомври бе решено протестният вот, изразен с квадратчето „Не подкрепям никого“ на парламентарни избори да не се брои. Тезата на депутати от групата на Кунева и Лукарски беше, че ако тези гласове се зачитат като активност, както е на президентски и местни избори, бариерата ще се вдигне над 4%. Опасенията им бяха, че партии като РБ ще останат извън парламента.
Правилото ще бъде приложено за първи път на извънредните избори на 26 март. Ако се запази активността от президентския вот, това означава, че гласовете на 4-5% от избирателите няма да бъдат отчетени, коментира проф. Михаил Константинов, цитиран от "Труд". Той обясни, че това са около 180 000 гласа, т.е. толкова, колкото са необходими за влизането на една партия в Народното събрание. Тежестта на един мандат по неговите изчисления ще е около 13 000 – 14 000 гласа.

Друг сериозен проблем на предстоящите избори за нов парламент ще са преференциите. „С преференциите в столичните три многомандатни райони позициите могат да стигнат 600 и това ще затрудни комисиите“, прогнозира проф. Константинов. Членове на комисии разказаха пред „Труд“, че преференциите се нанасят на огромни листинги, на които ще има въпросните 600 позиции. Те не скриха радостта си, че машинното гласуване пропада. Разказаха, че не можели да си представят как ще обработват данните от устройствата, които излизали върху дълга лента, на която се отбелязвали и преференциите. Разчитането на данните и нанасянето им в протоколите щяло да забави неимоверно много излизането на резултатите.

Има и още един риск свързан с обработването на резултатите – повторението на ада „Арена Армеец“ от 2015 г. Засега намеренията са бюлетините на 2/3 от столичните секции (около 1000) да се броят именно там, пише още "Труд". Това означава отново дълго чакане и припаднали членове на комисии. Като куриоз от изборите през 2015 г. ще се запомни връщането 40 пъти на една от комисиите, при която имало разминаване в данните от протокола.