Адвокат Нъненкамп: В София съм, за да събера информация за подготвяното от нас искане за отмяна на санкциите, наложени на г-н Пеевски

Спекулация е да се твърди, че подобно нещо е трудно - всяка година хора и дружества са заличавани по различни причини, заяви съдружникът от кантората “Морган, Люис и Бокиъс”

Адвокат Кенет Нъненкамп - партньор в „Морган Луис“, е адвокат със сериозен опит в представителство на клиенти по въпроси на международната търговия и националната сигурност пред правителствените агенции на САЩ като Държавния Департамент на САЩ, Министерство на търговията, Министерство на отбрана и Министерство на финансите, както и пред федералните съдилища. 

- Адвокат Нъненкамп, каква е причината за посещението ви в България?

- Аз съм в България, защото нашата кантора представлява г-н Делян Пеевски и някои български дружества, санкционирани от Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC) и Държавния департамент на САЩ.

Дошъл съм, за да събера факти и информация за подготовката на искането той и съответните дружества да бъдат премахнати от списъка на OFAC със специално определени граждани (SDN - Specially Designated Nationals ) и да бъдат отменени санкциите на Държавния департамент.

Законът на САЩ предвижда правото да се обжалват тези решения пред институциите (OFAC и Държавния департамент) и да се иска премахване от SDN списъка и отмяна на санкциите на Държавния департамент. Ако институциите не премахнат санкциите, решението подлежи на обжалване пред федерален съд на САЩ, който може да преразгледа действията им.

- В българските медии се появиха коментари, включително от американски лобисти, че има много малък шанс обжалването на санкциите да бъде успешно, защото доказателствата са силни. Какво е вашето мнение?

- Тези коментари в българската преса са резултат от непознаване на законите и санкциите на САЩ. Първо, никое лице извън правителството на САЩ (OFAC и Държавния департамент) не може законно да знае какви доказателства са взети предвид при вземането на решението за налагане на санкции.

Следователно всяко предположение от лобист, журналист или друго лице е спекулация и не може да се основава на каквито и да било познания за информацията, разгледана от Държавния департамент и OFAC. Обидно е за тези институции да се предполага, че са разкрили незаконно тази информация на лобист – да се направи това би било криминално деяние.

По втория ви въпрос - има случаи, в които OFAC и Държавният департамент уважават искания за заличаване от списъка. Всяка година хора и дружества се „заличават“ от списъците поради различни причини, включително решения на OFAC, че списъкът се основава на фактически грешки.

- Каква е процедурата за премахване на санкциите в САЩ и това нормална процедура ли е или може да се разглежда като някаква демонстрация срещу Америка, както се твърди в някои коментари в българските медии?

- Да започна от втория ви въпрос - има твърдения в медиите, че санкционирано лице, което се държи като невинен човек и оспорва налагането на санкции от OFAC, обижда САЩ или по друг начин действа срещу Америка.

Това показва неразбиране на системата за санкции на САЩ и американското законодателство. Идеята, че лице, което е обект на санкции от САЩ, трябва незабавно и неотменимо да признае, че налагането на санкции е правилно (или се основава на верни факти), противоречи на основните принципи за справедлив процес и върховенството на закона, които, както знаете, са много важни в американската правна система.

Санкциите, които прилагат САЩ, включително тези по Глобален Магнитски, позволяват на OFAC да предприеме действия, преди да даде на санкционираното лице възможност да оспори действията и фактите на правителството на САЩ.

Това е необичаен процес в САЩ и противоречи на нормалните стандарти за справедлив процес. Това изключение обаче е одобрено като необходимо при налагане на санкции.

Този правен прецедент в САЩ се отнася до възможността на човек да търси преразглеждане на санкциите като справедлив процес „след санкционирането“ – той осигурява справедлив процес след налагането на санкцията. Съгласно разпоредбите на OFAC всяко санкционирано лице или дружество има право да поиска да бъде заличено от списъка на санкционираните лица. Това гарантира, че са осигурени справедливост и справедлив процес, макар и след факта на налагане на санкцията.

За мен като американски адвокат е изненадващо да видя твърдения, че лице, санкционирано от държавата и/или OFAC, няма право да обжалва това решение. Всъщност те имат право съгласно законодателството на САЩ да го обжалват както пред институциите, така и пред съда.

Презумпцията за невинност е основен принцип на американското право. Фактът, че системата за санкции действа като необичайно изключение от типичните правни процеси в САЩ, не променя този факт.

Следователно да се предполага, че някой, който вярва в собствената си невинност, трябва да преустанови дейността си, политическа или икономическа, просто защото OFAC го е вкарал в списъка, означава фундаментално погрешно разбиране на същността на правната система на САЩ и на начина, по който OFAC и държавата функционират.

И всъщност, когато включено в списъка лице оспорва действията на OFAC поради убеждението, че OFAC е действал въз основа на невярна информация, това не се разглежда като обида за САЩ (или дори за OFAC). В противен случай трябва да предположим, че действията на OFAC са безпогрешни, което е в противоречие с демократичната система на правовата държава.

Също така е важно вашите читатели да разберат, че дори ако OFAC или Държавният департамент откажат искане за заличаване, това решение може да бъде обжалвано пред федерален съд на САЩ, който може да отмени вписването в списъка на OFAC или Държавния департамент и да нареди премахването на санкциите. Американските съдилища всъщност са отсъждали вече по този начин.

- На какъв етап е процесът за заличаване на санкциите в САЩ?

- Процесът е започнат от нас от името на г-н Пеевски като негови законни представители и се води много старателно.

Източник: "24часа"