Тези абревиатури приповдигат настроението, особено в празничния период, в който сме, като чуеш НАП, ДКК, ББР, става ти по-хубаво и мило, защото знаеш, че става въпрос за питката в паричката, обратно паричката в питката.

Разбира се, по-голяма е в чували понякога, но за мен тази година ми показа едно основно нещо - че икономиката е нумерология.

Всеки спрямо интересите и желанията си може да адаптира цифрите към своя контекст, към своята опорна точка в живота и да ни разказва врели-некипели и кипели-врели затова откъде са дошли парите, как са излезли от банката, дали е супер стабилна или е въпрос на гледна точка. Това заяви в ироничен коментар за скандалите в икономиката ни пред годината Самуил Петканов в "Пресечна точка" по Нова Тв. 

Ако си в опозицията, всичко се краде, всичко се източва, всичко се прахосва, теглят се заеми за това или за онова, от които няма нужда и те загробват за години напред, но ако си във властта, същите неща стават обратни и икономиката се стабилизира.

Ако се разчобъркате в това, в някой учебник, ако имате, ще видите, че различни школи, като философските школи, понякога си противоречат. Макар да трябва да са свързани с конкретни цифри измеренията, не виждаме това, което е супер, защото ние сме народ, който е изключително адаптивен към тези неща и трябва да използваме тези си качества, допълни Петканов. 

Например може да видим дали е дългогодишен финансов министър, който с крадена кола, да видим дали някой футболен съдия се е разхождал със сакове с пари.

Това означава, че ние винаги намираме цаката на икономиката, за да сме добре, и единственото което е, че трябва да го използваме на по-национално и масивно ниво, за да се справим и да не прецакаме себе си занапред, а да прецакам останалата част от света, каза още Самуил Петканов.