Мигрантите, които се опитват да проникнат в нашата страна, използват два подхода - единия е да преминат през зелената граница, другият е през контролните пунктове. Това, което постигнахме, предприехме комплекс от мерки, имаме добро взаимодействие с турските колеги. Есента, сравнена с предишната есен, и зимата са най-леките откъм мигрантски натиск.

Това заяви директорът на Главна дирекция „Гранична полиция" гл. комисар д-р Антон Златанов в ефира на Нова тв, коментирайки влизането на страната ни по вода и въздух в Шенгенското пространство. 

"От началото на годината до сега и миналата година - опитите за преминаване на границата са били 22 500, а сега са 6 500 . Друг измерител - мигрантите, които успяват да заобиколят всичките мерки и да го заловим във вътрешността на страната - миналата година са 1800, а тази година са 3 400", каза още Златанов. 

За тези, които не сме хванали, данни  имат западните ни партньори, уточни той. 

"В Австрия миналата година съобщиха за 123 000. Към нас имаше изискване да намалим тази бройка. Ние я намалихме с 60%. За този период бяха регистрирани само 73 000 души", уточни главният комисар. 

Повишени мерки след атентата в Москва  

"Поради трафика, който е в момента, сигурността на нашите пунктове е на 100%. Всеки ден залавяме различни видове престъпна дейност", увери Златанов. 

"Искам да кажа, че това е доста деликатна тема, по която работят доста служби в България. Не си представяйте, че щом е заловен на границата, работата е на Гранична полиция е да работи до края. Има доста служби, които се занимават със самия брифинг", обясни шефът на граничните полицаи. 

По думите му, с проникващите с рисков профил работят колеги от контраразузнаването. Те се настаняват в различни центрове. 

"С всяко лице се провежда беседа и му се поставя различен рисков профил", увери Златанов.

Той не разкри дали има лица с голям рисков профил у нас.

Златанов съобщи колко бежанци са били върнати у нас от Австрия.

"Миналата година са върнати 590 лица по Дъблин, а от началото на годината 240. От много държави се връщат с редовни полети, качват ги с редовни полети. Чартърите обикновено са за трета държава, тук при нас слизат 4-5 души", разясни той. 

За лицата, за копито има данни за криминални прояви, молбата им за бежански статут се гледа в дом от затворен тип, успокои Златанов. 

По думите България технически е готова за влизане в Шенген по суша на 100%. За да влезем обаче, е необходимо решение на политическо ниво.  

"Най-важното е, че сме готови на всички летища, на всички морски гари, да работим по новите правила от полунощ", заяви Златанов. По думите му процесът ще бъде много по-бърз, когато се прибираме от държава от Шенгенското пространство. 

Според Златанов служителите на "Гранична полиция" ще продължат с проверките на случаен принцип на лица, които имат съмнително поведение. Той коментира и как ще пътуват родителите с деца при новите правила:

"Ако единият родител не желае детето му да пътува, има своите права да го заяви. Първо той може да откаже да се издаде документ за пътуване на детето - паспорт.

Ако вече му е издаден такъв, единият родител има право да подаде молба в съда по местоживеене и той автоматично издава забрана за пътуване на това дете. Ако другият родител се опита да го изведе извън страната, това вече ще бъде престъпление", заяви Златанов.

Той увери, че продължават усилията за приемането ни в Шенген и за сухопътните ни граници. Златанов каза, че е подобрена работата по българо-гръцката граница. Той каза, че са си дали лимит да не се чака повече от 40 минути при пътуването ни към Гърция.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук