Асен Василев и Делян Добрев се хванаха за гушите, Цончо Ганев ги подкара и настана голям панаир
Кандидатите за депутати в 51-ото Народно събрание влязоха в остър сблъсък за усвояването и харченето на пари от държавата
Предизборен дебат скара кандидат-депутатите. Асен Василев, Делян Добрев, Валери Жаблянов и Цончо Ганев взеха участие в беседата за управление на парите на държавата по bTV.
Цънцарова попита кой направи дупката от 18 млрд. в бюджета.
Първичният отговор на Делян Добрев бе: "Асен Василев".
Според Василев дупка в бюджета няма, а дефицитът ще бъде 3%.
Челен сблъсък за бюджета
"Три пъти сме гледали този мач - огромна дупка и накрая завършваме с под 3% дефицит", обясни съпредседателят на ПП.
"Всички министри в България, освен Асен Василев са съгласни, че има огромна дупка в бюджета. Това е колко пари не достигат. 8% дефицит са много далече от трите, които ни трябват. Отдалечаваме се с бесни темпове от еврозоната", сподели депутатът от ГЕРБ.
"Казахте това и миналата година, но завършихме с 1%. Ако вие правите бюджета, сигурно ще са 8%. Ако го правя аз, ще е 1%", отсече Василев.
"Вчера с Томислав Дончев говорихме дали трябва пак да станете министър. Аз казах, че трябва, а той каза, че не трябва. А от къде ще намерите 18 млрд.? Аз казах, че ще продадете Мариците, Рилския и Бачковския манастир и ако не стигнат ще продадете още нещо. Обрахте джобовете на държавата, където има пари и свихте дефицита на държавата", разказа Добрев.
Валери Жаблянов припомни, че този дебат се води от времето на Иван Костов и е важно бюджетът да бъде структуриран така, че да не се внасят поправки през годината.
"Когато имаш голям недостиг в бюджета, спорът е дали да вдигнеш данъци и да режеш разходи. Ние сме против вдигането на данъците. Аз смятам, че това противороство е грешно. Трябва да има по-голям БВП. Трябва ни финансиране от големи фондове и усвояване на европейските средства. Усвоили сме 4% по ПВУ, остават ни 96%. Отговорът е привличане на инвестиции на големи структурни обекти на принципа на концесионирането", каза Добрев.
Василев каза, че ПП-ДБ ще действат, както досега.
"Г-н Добрев, 25% сме усвоили, а не 6%. Важно е да има инвестиция в хора - доходи, здравеопазване и образование и това, което виждаме е, че когато се инвестира в хората на България не бягат в чужбина. Това е пътят България да стане богата държава. Нямало как да инвестираме в хората, защото щяло да има финансов колапс", обясни още съпредседателят на ПП.
"Ама то има финансов колапс, той е факт", отвърна му веднага Делян Добрев.
"Ако не бяхте гласували против помощите за децата в училище, знаете ли колко щеше да бъде дефицитът? 1.92%. Освен да имате интелект, г-н Добрев, трябва да имате и сърце", завърши Василев.
Те продължиха да спорят колко пари точно има в държавата.
Добрев каза на Василев, че магистралите, за които говорят, все още ги нямат и единственото, което прави групата на ПП-ДБ в последните четири години е да говори за тях.
"Не мога да разбера, когато ГЕРБ говори как да привличаме инвеститори за магистралите, къде бяхте 12 години", отсече Цончо Ганев.
"Грешка беше, че не бяхме достатъчно смели", отговори му Добрев.
"Като евроатлантически мнозинства отказвате да привлечете инвеститори от Китай. Една от големите технологични компании е кандидатствала да инвестира и правителството е отказало.
Те са готови да инвестират в България веднага - в двете ни пристанища. Евроатлантическото правителство ги спира. Готови са да направят канала Варна - Дунав. Вие отказвате да ги приемете", допълни още Ганев, но нито Василев, нито Добрев му отговориха.
За парите по ПВУ от Европа и влизането на еврозоната
"Говорихме си с моя приятел Томислав Дончев, че дори и утре да стане министър на еврофондовете, няма как да се усвоят милиардите от ЕС", заяви Добрев.
"Същите приказки ги слушахме за програмата, която трябваше да завърши 2020 година, но си получихме всички пари", опита се да се оправдае Василев.
"Защото бяха договорени от ГЕРБ, а вие платихте фактурата само", припомни му кандидатът за депутат от ГЕРБ.
Кандидатите започнаха да дебатират и по темата за влизането на България в еврозоната.
"Постановлението на МС, което вашето правителство прие е 1 януари 2024 година, а не 2023 година", каза Василев.
"Не стана, защото напомпахте инфлацията", отговори Добрев.
По този критерий не отговаряме от 2012 година. Проблемът е, ако си спомняте, в краткия 48 парламент, предложих да се смени Кодекса за застраховането, за да покрием единия критерий.
След това той беше променен, гражданската отговорност не се вдигна и за първи път тази година се каза, че покриваме всички критерии, освен инфлацията. Европейската инфлация спадна малко, имаме 1-2 месеца да го покрием и целевата дата е 1 юли другата година", обясни Василев.
"Доклад, подписан от специалист от БНБ, казва че би било съкрушително да влезе в еврозоната. Румъния няма да влиза в еврозоната в следващите години, защото ще е пагубно за икономиката. Само нашите евроатлантици, за да ги тупат по рамото, са готови на всичко", каза Цончо Ганев.
Горещи въпроси
В последния кръг от дебата кандидат-депутатите си задават въпроси. Цончо Ганев попита Делян Добрев дали ГЕРБ-СДС ще влезе в нова сглобка с ПП-ДБ.
Той припомни, че гласува "против" тази сглобка и според него е била грешка. Добрев заяви, че смята, че ПП-ДБ са лява партия и не трябва да участват в управлението заедно.
"Такова решение не е взето в партията, но имам все повече колеги от ГЕРБ, които мислят като мен - не трябва да участваме в правителство с ПП. ДБ е друга тема", отговори Добрев.
Кандидатът на ГЕРБ трябваше да зададе въпрос на Асен Василев: "Аз имам само един въпрос към г-н Василев и той е колко е часа"
"В момента ли? 9 без 5 или 9 без 10", отговори Василев.
"Исках просто да видя дали г-н Василев ще ни излъже и затова, защото в последните години само лъжат. Това беше целта на въпроса ми. Имам часовник и знам колко е часа", поясни Добрев.
"Както вземаме кредити, по ваше време бяхме трети по най-нисък доход, а в момента сме с най-нисък дълг в целия ЕС", опита се да обясни Василев, но Добрев му каза, че само те не виждат дупката.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Последвайте ни
6 Коментара: