Лятото започва с магнитни бури и по древна традиция с разврат покрай отбелязването на слънцестоенето. Тази година лятото тръгва на 21 юни в 17:57 ч родно време. Тогава е лятното слънцестоене.

Денят ще е най-дълъг - 15 часа 19 минути и 30 секунди, сочи астрономическата справка, пише "Телеграф".

Изригвания

Лошото е, че предишните дни и нощи се очакват магнитни бури, от 18 до 20 юни включително (които може и да не се случат в крайна сметка, но това става ясно обикновено часове преди събитието). Те ще бъдат минимални по сила, но това не означава, че най-чувствителните няма да бъдат тормозени. А трябва да се добавят и климатичните промени, които оказват може би още по-силно въздействие.

Енерготерапевти отбелязват, че са възможни проблеми с кръвното налягане, с главоболието, със "скърцането на кокалите" - дископатия, дискова херния, ревматизъм, артрит и т.н. Разходките на открито сред природата – в планината, полето, в парка, са сред най-полезните за справяне с проблема. Ходенето пеша е от най-добрите фактори срещу подобни природни явления.

Аеробните упражнения, изискващи ритмично и по-дълбоко дишане, сред които е и обикновената сутрешна гимнастика, също помагат. Сезонът е подходящ за хапването на пресни плодове – те са полезни не само при магнитни бури. Учени са изчислили, че по принцип ябълки, банани и ягоди са най-подходящи.

Специалистите казват, че месо също може да се консумира, но да не се прекалява. Полезно е да се избягват тежките храни и преяждането – за пържено и газирано метеочувствителните трябва да забравят изобщо.

Учени спорят дали магнитните бури влияят на хората и как става това. Традиционалистите казват, че само най-силните магнитни бури, от 9-а и 10-а степен, могат да объркат както електрониката, така и човешкия организъм. Други спецове обаче приемат термина „метеочувствителни хора“, защото не винаги може да се направи ясно разграничение от влиянието на магнитна буря, атмосферно налягане или пък от други климатични промени.

Еньовден

По традиция един от най-ярките празници у нас е Еньовден. Навремето той е отбелязвал лятното слънцестоене, но то вече започва доста по-рано. Празникът се свързва с най-силната лековитост на билките, премахване на преградите между световете. Срещу Еньовден идва най-опасната нощ в годината, когато злите сили се разбесняват и всякакви магии, особено черни, хващат бързо и дълготрайно.

В народните поверия нощта срещу 24 юни е времето на караконджули, върколаци, змейове и вампири.

Това е най-кратката и най-магичната нощ, на вещиците и самодивите, които честват победата си над светлината, защото от следващия ден Слънцето за последно лудува и започва да намалява, а нощта да се увеличава. От прастари славянски времена е останало поверието за нощното къпане на жени и мъже заедно, когато (както преди Спасовден) е лесно да се съгреши и човек да не си легне с половинката.

Има традиция млади жени да се къпят с венци на главите и облечени в бели ризи или рокли. Палят се огньове и се прескачат.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук