Българският модул за реакция при горски пожари замина за Гърция като част от европейска инициатива за превантивна подкрепа на страни с висок риск от пожари, предава БНТ.
Мисия
В екипа участват 20 огнеборци и три специализирани пожарни автомобила. Те ще бъдат разположени в района на Солун и ще останат там до края на юли, освен ако обстановката в България не наложи тяхното завръщане.

Мисията е част от общоевропейската стратегия за справяне с природни бедствия и се провежда за четвърта поредна година. Екипът бе изпратен от Благоевград, като зам.-директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" старши комисар Любомир Баров уточни, че огнеборците ще бъдат сменени на 16 юли.
Критични точки
В момента в страната няма активни пожари от сериозен мащаб, но при необходимост модулът може да бъде незабавно върнат и пренасочен към критични точки у нас.
Превантивното участие на българските пожарникари е ясен знак за ангажираността на страната към европейската солидарност в борбата с природните бедствия и пожарната безопасност.