Илиана Беновска: Илиана Беновска, Радио К2 и Канал 3. Кажете каква ще бъде общата Ви балканска политика по важните европейски въпроси, отношенията с Русия и отношенията с Турция, за да не сме наистина, както каза премиерът Борисов, барутен погреб?
Алексис Ципрас: Споменато беше в началото, че днес е знаково, че българският министър-председател се намира тук в деня, когато в България се отбелязва Денят на Съединението. Смятам, че наистина става въпрос за интересна и значима символика, тъй като днес ние тук обединяваме усилията си в една посока. Свързваме Егейско море с Черно море, свързваме Егейско море с Дунав. Що се отнася до втората част от Вашия въпрос, вече споменах възловата, важна роля, която играят нашите две страни, като източна граница на ЕС. Споменах и големите предизвикателства, пред които сме изправени и с които трябва да се справим. Основна характеристика на нашето сътрудничество обаче не е, че става въпрос за агресивно сътрудничество, насочено срещу трети страни. Нито пък става въпрос за сътрудничество, чрез което искаме да се окопаем срещу съседни страни, трети страни или други страни. Става въпрос за сътрудничество, което цели с по-далечен хоризонт да укрепи стабилността и развитието на по-широкия регион, тъй като колкото по-голямо е благоденствието в нашите две страни, това рефлектира и в по-широкия контекст на съседните страни и регион.
   Що се отнася до отношенията ни с Русия, очевидно е, че нашите две страни биха могли да изиграят ролята на мост, който би могъл да бъде прехвърлен от ЕС към Русия с наша помощ. Тъй като съществуват традиционни исторически връзки, свързани с общата ни духовна традиция, културни ценности, които ни свързват с Русия и биха могли да улеснят прехвърлянето на такъв мост.
 
Бойко Борисов: Абсолютно се присъединявам към думите на колегата Ципрас. На въпроса на г-н Блъсков, ние сме скромни хора с колегата Ципрас, не си поставяме такива свръхочаквания. Тъй като имахме възможност от снощи, включително и сутринта доста да си поговорим и за региона, и за Европа, затова си позволявам да говоря в множествено число. Един от проблемите на Балканите е коя държава е най-велика. Дали е Велика България, дали е Велика Албания, дали е Велика Гърция, дали е Велика Македония, дали е Велика Сърбия. Тръгнем ли по тази плоскост най-великите да обединяват или да разделят, историята е достатъчно ясна. Затова ние с присъщата си скромност започваме с по-простички неща. Имаме ли Белград – София магистрала, строи ли се? Догодина ще стане! Имаме ли скоростна ж.п. линия? Догодина сигурно ще стане! Имаме ли с Истанбул магистрала и ж.п. линия? Имаме! Имаме ли със Солун ж.п. линия и магистрала? Привършваме! Имаме редкия шанс Егейско море, с всичките си пристанища, двете черноморски наши пристанища, русенското пристанище, в момента, в който този проект стане факт Кавала ще може да търгува с мощната икономика на Русе и Букурещ. Сиреч напречните коридори, и затова в Солун като беше домакин колегата Ципрас и дойде и Саша Вучич заедно преценихме, че покрай Дунавската стратегия спокойно и Сърбия може да участва в този проект. А като стигнем Русе, защо да не включим и Румъния в проекта? Говорихме с румънските колеги и затова решихме на 3-ти октомври четиримата да се съберем, заедно с министрите си, България и Румъния плюс Ципрас и Вучич и да затворим между тези четири държави този проект. Но Дунав означава и Унгария, и Австрия, до Германия. Означава и Словакия, и Чехия. Коридор №8 ни дава възможност от Албания до България също ж.п. линии, скоростен път. Тогава ще е хубаво да правиш бизнес, защото ще имаш възможност да съкращаваш разстояния, време и товарите да пътуват бързо. С една дума стигнахме до извода, че е по-добре да обединим икономиките, а след това вече лесно ще стигнем кой е най-велик!