Бетон заля „Буджака“, Прокопиев обжалвал санкция
Една от най-красивите местности на нашето море е застроена с тузарски палати, а нормативната уредба - погазена
“Буджака”, която е сред най-красивите местности на нашето море, бе залят с бетон и застроен с тузарски палати, а при проверка на прокуратурата за незаконното строителство по Южното Черноморие преди по-малко от година, стана ясно, че там има погазване на нормативната уредба. В един от случаите това е при строежа на суперлуксозната вила на Иво Прокопиев.
От Община Созопол съобщиха днес пред “Труд”, че каквото незаконно е имало, било е отстранено и вече отговаря на изискванията, с изключение на едно: оградата трябва да е по ниска. “По-голяма е височината на плътната част на оградата. Прокопиев е обжалвал протокола на общината, но е поел ангажимент че ще се съобрази и ще спази каквото е редно: до 60 см плътна и над 60 см ажурна ограда, така, както е в разрешението му за строителство, според ЗУТ”, обясни заместник-кметът на Созопол Румен Кисьов.
Още много преди тази проверка, вилата на Прокопиев бе запорирана от КПКОНПИ по иск за близо 200 млн. лева. Хасиендата на бизнесмена на Буджака дефакто бе най-скъпият сред активите, запорирани от КПКОНПИ в рамките на иска на комисия “Антикорупция” за отнемане на имущество на стойност 200 млн. лева. Искът беше внесен през 2018 г., като четири съдебни състава потвърдиха запора.
Проверката на комисията стартира, след като срещу Прокопиев в началото на 2017 г. беше повдигнато обвинението по делото EVN, като при ревизията комисията е установила редица нарушения при приватизационната процедура на предприятието “Каолин”, както и несъответствие с близо 200 млн. лева между официалните доходи на Прокопиев и реално притежаваното от него.
Миналата година пред палата имаше протест. “Подсъдимият олигарх Иво Прокопиев да каже как е узурпирал заедно с ортаците си за жълти стотинки, на цена между 50 ст. и левче на квадрат скалите на “Германката” на Буджака!” За това призова бившият евродепутат Николай Бареков.- “Каня официално и героите от Росенец Христо Иванов и Иво Мирчев! Нека докажат, че нямат зависимости от мутри и олигарси!”, заяви тогава Бареков.
Множество нарушения са открити при изграждането и експлоатирането на обекти по Черноморието, констатират проверки на място и по документи, разпоредени от Върховна административна прокуратура (ВАП) на министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на туризма, министъра на околната среда и водите, министъра на транспорта информационните технологии и съобщенията и началника на ДНСК.
В един от случаите става въпрос за нарушения в имота на Прокопиеев, В съобщението на магистратите не се указва изрично, чий е имотът, но описанието напълно съвпада с палата му:
“При проверките на обект “Жилищна сграда” в м. Буджака, землището на гр. Созопол, собственост на физическо лице са констатирани пропуски и нарушения по отношение на издадените строителни книжа и изпълненото строителство.
Констатирано е, че сградата е напълно завършена и към момента на проверката се ползва. В южната част на имота е изграден открит басейн. Имотът е заграден от изток, север и частично от запад с плътна масивна ограда с височина около 2 м. Не е установено, дали фотоволтаичната централа е изпълнена.
Конкретно не са налични изискуемите протоколи за определяне на линия и ниво на намиращите се на мястото ограда и басейн, като последният не фигурира в издаденото удостоверение на главния архитект на община Созопол и не е въведен в експлоатация; в нарушение на действащия Подробен устройствен план /ПУП/ е издадено разрешение за строеж на еднофамилна жилищна сграда в имот, отреден за вилно застрояване, а същият строеж е ситуиран в два имота и се касае за една сграда, която е функционално свързана, а не за две отделни сгради, разположени в два имота, което противоречи на действащия ПУП към момента на издаване на разрешение за строеж.
С оглед на това е съставен констативен протокол от служители на РДНСК Бургас и е сезиран кметът на община Созопол за предприемане на законосъобразни действия по компетентност на основание чл.224а, чл.225а от Закона за устройство на територията.”
в “Колокита” има 160 растителни вида
Българският Бевърли Хилс
Така изглежда презастроената защитена местност “Буджака”.
На територията на Созопол и в непосредствена близост до града, са обявени няколко защитени територии за опазване на застрашени животински и растителни видове. Към тях спада и местността “Колокита”, която е крайбрежната част от живописния полуостров Буджака. След като бе масово и безогледно застроен, мнозина го наричат “българския Бевърли Хилс”, заради тузарските вили с палми и огромни басейни. В “Колокита” са установени пет типа природни местообитания, три от които са в Червената книга на България. Има 160 растителни вида от 49 семейства.
Като защитена територия, в “Колокита” трябва да има поддържане на разнообразието на екосистемите и опазване на биологичното разнообразие в тях, управление и устойчиво ползване на възобновимите природни ресурси, ефективно управление на туризма при съхраняване на биологичното и ландшафтното разнообразие, се казва в план на РИОСВ.
Последвайте ни
2 Коментара: