Безапелационна излагация на правосъдната министърка във ВСС за отстраняването на Гешев
Председателят на ВАС контрира Йорданова: Моля политиката да напусне тази зала и да остане само правото!
Всъщност липсата у Йорданова на всякаква подготовка за старта на тази толкова сериозна и безпрецедентна в историята на българската съдебна система процедура пролича още преди старта на заседанието, когато за нейно съжаление журналистите я бяха причакали пред вратата на Съвета.
Там правосъдната министърка отявлено се притесни и не успя никак да се аргументира защо реално и с какви доказателства се иска най-строгото и радикално наказание за нарушения от сферата на дисциплинарната отговорност за главния прокурор.
Йорданова започна да пелтечи, да повтаря думи и фрази, очевидно объркана какво точно би могла да изтъкне като довод, за да защити иначе абсолютно лаишкото си предложение до ВСС, а накрая се позова дори и на скандалния протестър Георги Георгиев от БОЕЦ, свързан с подсъдимия за източването на КТБ банкер-беглец Цветан Василев.
Последното за пореден път доказва пред публичността единствено, че есенцията на аргументите на Йорданова и партията, която я създаде – „Демократична България“ - не произлизат от правото, морала и закона, а от интересите на определени задкулисни играчи.
Вече в залата правосъдната министърка не блесна с много по-различно ниво на аргументация и запълни отреденото й време за представяне на предложението за отстраняване на главния прокурор с политически лозунги, субективна лична оценка за характера на Гешев и цитиране на „данни“ от съмнителни и абсолютно непроверени източници, както и сайтове за фалшиви новини.
В изказването си Йорданова дори набеди Гешев за още един грях, който не бе вкарала във вече подадения сигнал, а именно – че се държал „надменно и агресивно“ с адвокатурата и медиите.
Това ново 200 в мотивите на Йорданова изненада дори самия главен прокурор, който посочи, че има много ясни препоръки на европейските ни партньори за медийната политика на прокуратурата и както той, така и институцията се водят по тях стриктно.
Гешев категорично отрече и твърденията за „лично отношение“ към представители на адвокатурата, каквото той всъщност като ръководител на прокуратурата, страна в процесите, няма как да има.
След близо 15-минутното словоизлияние на Йорданова, от което в крайна сметка не стана ясно нито едно правно основание или юридически аргумент за започването на такава процедура, а още по-малко за завършването й с резултат в ползва на министърката, в дебата се намеси и председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков, който очевидно не издържа на политическите декларации на правосъдната министърка и я призова да се държи по-адекватно.
„Моля политиката да напусне тази зала и да остане само правото“, контрира Чолаков и поиска отлагане на разглеждането на темата по същество по две причини.
Първо – заради насрочените за същия ден по обяд срещи с представители на ЕК за разговор по Европейския механизъм за върховенство на закона, а второ – защото липсва каквато и да било яснота за това по какви правила изобщо ще протече процедурата. Както стана ясно и по-рано, правосъдната министърка нямаше идея или предложение как това да се случи.
Думата все пак беше дадена и на главния прокурор, който посочи, че не се притеснява по никакъв начин от процедурата и държи максимално бързо твърденията на Йорданова да бъдат обсъдени прозрачно и публично. „Нека се излъчва явната юридическа несъстоятелност и дълбокото непознаване на Конституцията и законите на страната в това предложение.
Да се твърди, че прокуратурата е централизирана, при положение, че този текст е отменен още 2016 година под ръководството на тогавашния правосъден министър Христо Иванов, е несъстоятелно. Ясно е, че се засяга независимостта на съдебната власт и за пореден път става дума политическа атака срещу прокуратурата.
И това става все по-ясно и на обществото, и на европейските ни партньори“, каза Гешев и се съгласи на отлагане, но подчерта изрично, че няма да участва в гласуването, за да не се спекулира с независимостта и безпристрастността на процедурата.
След още няколко коментара в подкрепа на тезата за отлагане пълното снишаване и объркване на правосъдната министърка Йорданова настъпи окончателно.
Очевидно осъзнала, че в компанията на юристи от ранга на Георги Чолаков, Гергана Мутафова, Калина Чапкънова и други членове на ВСС уличният език и тези, с които Йорданова си служи, не са на мястото си, тя тихо и безропотно се съгласи на отлагането.
В крайна сметка ВСС си даде 2 седмици до следващото заседание по темата, като през това време ще бъдат изготвени правилата, по които процедурата изобщо да протече.
Последвайте ни
10 Коментара: