Конституцията дава три правомощия на президента в сегашната ситуация – разпускане на парламента, насрочване на нови избори и съставяне на служебно правителство. Поредността в Конституцията е обратна. В последните 3 месеца от мандата си президентът не може да разпусне парламента, а според мен не може да насрочи избори. Това са правомощия, които ще бъдат реализирани след встъпването на следващия президент, коментира бившият конституционен съдия Пенчо Пенев.
Той добави, че искането, което вчера президентът Плевнелиев е отправил към Конституционния съд, свързано с това дали може да насрочи избори за ново НС, е недопустимо. „Конституцията ясно посочва какво може и какво не може президентът. КС не може да дописва Конституцията. По сега действащият регламент президентът съставя служебно правителство, т.е. след 22 януари Румен Радев може да разпусне НС и да издаде указ за провеждането на нови избори”, каза Пенев пред БНТ.
 
„Смисълът на 3-месечния срок е, че сме парламентарна република и конституционният законодател счете, че не е целесъобразно в края на мандата си президентът, който не може да носи политическа отговорност, да е властелин в страната. Принципът и моделът е парламентарна република”, посочи бившият конституционен съдия.
 
По думите му това Народно събрание може да прави опит за свикване на Велико народно събрание само в една хипотеза – ако се състави редовно правителство. „Осъществяването на идеята за  ВНС е сложно политическо и юридическо упражнение. Инициатива може да упражни президентът или ½ от народните представители. Но за да упражнят инициатива, те трябва да имат готов проект, който се гласува, като се определя проектът и дневният ред на ВНС. След това се разпуска това НС и с дневен ред, определен от обикновеното НС, се свиква ВНС, което не може да се отклони от този дневен ред", разясни Пенев.