Бог взима едно, дава друго! Това важеше с пълна сила за певицата Ваня Костова. Всички я наричаха ангелогласната, защото красотата на вокала й кънтеше най-вече в акапелното пеене. Бог й беше изсипал много талант, но животът й беше тежък.

“Винаги съм разчитала само и единствено на себе си”, казва в едно от интервютата си певицата. 

Ваня Костова е родена на 18 април 1957 г. в Димитровград. Баща й работи в мините край града, а майка й е шивачка. Ваня е третото дете в семейството. Има двама по-големи братя. На 10-годишна възраст остава да живее само с майка си след развода на родителите си. По думите на Ваня, двете били в положението на бедни роднини - където ги приемат, там живеят. Прекарва детството си в Родопите и по-късно в Бургас, където завършва езикова гимназия.

Но детето на една шивачка не може да има старта на останалите.

Започнах да пея по кръчмите още в 9-и клас, разказва приживе голямата певица. Заради това й намаляват поведението, три пъти я изключват и на три пъти я приемат отново. “Майка ми я викаха да й се карат заради мен и да й кажат, че нищо няма да излезе от дъщеря й. А тя казваше: “Ваня ще е с музиката, тя ще стане певица”, редеше приживе тъжната си житейска история.

В края на 70-те години композиторът Стефан Диомов забелязва нейния талант и я кани в “Тоника” като дубльорка на Ева Найденова. Впоследствие Ваня завършва Естрадния отдел на Българската държавна консерватория в класа по пеене на Георги Кордов. От нейния випуск са още Венета Рангелова, Ралица Ангелова от “Тоника СВ”, Веселин Маринов, Богдан Томов и др.

От 1980 г. започва професионалният й път като певица. Тя е сред основателите на вокална група “Тоника СВ”. С тази формация записва три дългосвирещи плочи, песните им “Приятели”, “Обич”, “Звезда”, “Казваха ми” стават любими на публиката. Като част от Ансамбъла на Строителни войски групата с ръководител Стефан Диомов участва в турнета в почти всички социалистически страни, както и в Португалия, Австрия, ФРГ, Гърция.

Още докато е една от петимата всенародни любимци, Ваня започва да реализира самостоятелни изяви. През 1983 г. изнася първите си концерти в региона Странджа - Сакар. Само с китарата, с която си съпровожда, тя омагьосва аудитория от всички възрасти. Приходите дарява за развитието на т. нар. “Република на младостта”, за каквато е обявен през соца този край. Певицата изнася и концерти, средствата от които са внесени във фонда за пострадалите от аварията в Чернобил.

Ръководството на ансамбъла съвсем не се възторгва от соловите й изяви и ги третира по-скоро като самоотлъчка от колектива. За разочарование на феновете на “Тоника СВ”, през 1986 г. Ваня напуска групата и подема солова кариера. С нея солидарно напуска щатната длъжност и Стефан Диомов. 

Първият й самостоятелен албум е с неин концерт от 1987 г. в Зала 2 на НДК, записан без никакви студийни корекции. В него тя показва отношението си към фолклора - и българския, и чуждестранен.

Нейната версия за раздялата с ансамбъла, огласена десетилетия по-късно, се свежда до простичкото: принудиха ме. От 1986 г. колегите й от “Тоника СВ” продължават като квартет до началото на промените. Те не са коментирали разрива от 1986 г., но е възможно да имат своя трактовка, която предпочитат да запазят. 

След 1989 г. певицата искрено вярва, че с гласа си може да спомогне за демократичните промени у нас. Вдъхновена от личността на йеромонах Христофор Събев, с когото се запознават по митингите на СДС, Ваня му посвещава новата си тогава песен “Рождество”, звучаща като вик на сърцето към Бога. Изрично посвещението е изписано на обложката на втория й самостоятелен албум. Отец Събев благодари за оказания жест, но твърде дистанцирано. И този път певицата с изваян глас среща разочарование от мъжете. 

Синът й тогава е на 10 години и расте без баща. Причината певицата да пази абсолютно мълчание, стане ли дума за таткото на Боян, е, че той е женен, когато се влюбват. Двамата с Любен Михайлов са колеги в бургаска музикална формация. Работата им по заведения ги сближава. Когато се ражда Боян, музикантът признава детето и му дава своята фамилия. Но не се развежда и впоследствие заминава в Норвегия.

С него трябвало да тръгне и Ваня, както и още музиканти, но при нея каца птичето на големия професионален късмет - “Тоника СВ”. Бургазлиите потеглят с друга певица на мястото на Ваня, а тя - към София. Гради щастието си чрез обичта, която получава първо с “Тоника СВ”, после - като самостоятелна певица.

Така и не стига до брак

В началото на 90-те тя отново се влюбва в музикант и пак вярва, че е срещнала голямата любов. Уви, и той изчезва от живота й, разбивайки сърцето й. Разочарованието се отразява на самочувствието й като жена и на физиката й. Започва да пълнее.

През 1994 г. Ваня откликва в бенефиса, събрал и помирил групите “Тоника”, “Тоника СВ” и “Домино”. След бурния успех на юбилейните концерти се създава нова група - “Фамилия Тоника”, с членове от трите формации. И пак започват концертите, турнетата, записите. През 1998 г. Ваня Костова за първи път композира песен - “Звезди от мойта нощ” по стихове на Петя Дубарова. На “Бургас и морето” същата година печели първото място като автор на песента.

През 2001 г. на концерт в Зала 1 на НДК певицата обявява раздялата си с “Фамилия Тоника”. Несходството в характерите със стожерите Ева и Гого се коментира като вероятна причина. Костова отново извисява глас в самостоятелни участия и песни. Желанието за синхрон с тембъра на други колеги намира този път с Мими Иванова и Роси Кирилова. Кръщават триото си “МВР” - абревиатура от Мими, Ваня, Роси.

През 2009-а, в разцвета на певческата си кариера, Ваня Костова получава поредния житейски удар - рак на гърдата

Бедата я връхлита в навечерието на 50-годишния й юбилей.

Години след като преодоля болестта, Ваня публично обяви, че ракът е напълно лечим, ако е хванат навреме. “За щастие, при мен се оказа доброкачествено образуванието и това, че се оперирах навреме, ми помогна да запазя освен всичко и духовното си равновесие. Затова горещо съветвам жените с моя проблем - не чакайте, времето няма да помогне, а само ще влоши положението. Съберете смелост, преглеждайте се редовно, ракът е победим!”, даде този съвет Ваня.

Времето и силата на прошката успяват да излекуват раната от раздялата с “Тоника”

Чудото се случва в предаването “ВИП Брадър”, в чието издание от 2018 г. продуцентите нарочно събират Ева и Ваня. Търсенето на скандал е ескалирано от предварителни интервюта, от които са извадени реплики, достойни за словесна война. При все критичните ситуации в Къщата, двете гласовити дами не само че не се изпокарват, както е заложено по сценарий, но се сближават.

Една от причините е, че и двете вярват в Бог. Не може да се отрече и присъствието на общ дразнител в лицето на екстравагантния Кулагин. Отказвайки да търпи авторитети, нравът му способства за изглаждането на отношенията между славните певици. 

Участието в Брадъра е и последната значителна поява на Ваня пред публика. В последните години от живота й тя подновява концертите си с “Тоника СВ” в изначалния й състав - с Милица, Ралица, Драго и Тео. 

На въпрос какво харесва в България, че е останала тук, тя отговаря: “Това, че мога да пея до насита на българската публика”. 

На 6 май 2021 г. певицата си отива от сърдечен инцидент, потвърждава синът й Боби. “Имаше диабет, който доскоро не беше инсулинозависим, но в последно време се наложи да е на инсулин. Вдигаше кръвно, което се опитвахме да контролираме. Когато ставаше по-високо от обичайните стойности, веднага я настанявахме в болница, за да се погрижат за нея.

Тази година отново заради увеличена кръвна захар - стигало се е до повече от 18, се наложи да лежи под медицински надзор”, разказва синът й Боян. Според него внучката Ванеса е наследила нейното добро сърце и музикалност. “Надявам се да се превърне в част от четвъртото поколение певци в нашия род”, споделя Боби. Ангелски е пеела и майката на Ваня. От нея всъщност певицата научава красиви народни песни.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук