Семейство, което се завръща от САЩ, не може да запише сина си в пловдивско училище.

Причината е, че не успява да изпълни изискванията заради разминаващи се процедури в двете държави. В същото време момчето е под задължителната за образование у нас възраст 16 г. и трябва да продължи да учи.    

Божидар Ковачев се завърнал в родината в средата на тази учебна година, като половината от нея е учил в Портланд, щата Орегон. Когато си тръгнал през февруари, получил от училището „Дейвид Дъглас“ документ, че е завършил там осми клас със справка за оценките и на каква част от занятията е присъствал.

Преди 15-ина дни се прибрали и родителите му. Тъй като девети клас останал недовършен, бащата Ивайло Ковачев започнал да търси възможности Божидар да започне наново същия клас от следващата учебна година.

Отишъл първо в ПГВАД „Христо Ботев“, където синът му иска да продължи образованието си. Там му обяснили каква е процедурата - комисия в Регионалното управление на образованието оглежда документите, преценява евентуални различия в образователните системи и се произнася в кой клас да бъде записан ученикът тук, като го насочва и към учебно заведение. За да зачете документите от щатското училище като легитимни обаче, те трябва да са с апостил.

"Още когато ми ги дадоха, ми мина през ума, че може да има трудности по признаването им у нас", разказа бащата пред "Марица". Затова още докато е в САЩ, потърсил начин за заверка с апостил. Разказва, че там служители с ранга на нотариуси има дори и в банките и процедурите са много опростени. Отказали му обаче да сложат апостил на справка за оценки от завършен клас.

Така семейството се върнало с това, с което разполага. Превело и легализирало документа. Понеже Божидар е и американски гражданин, от РУО-Пловдив препоръчали на родителите да търсят съдействие за апостил от американското посолство у нас.

Там обаче не издават апостили и сме в задънена улица", споделя бащата.

Семейството тръгнало за Америка с надежда за по-добро бъдеще във футбола за момчето, което е възпитаник на прочутата школа на „Марица“, откъдето тръгва и Христо Стоичков. Това е втори опит на фамилията да постигне американската мечта. Първия път Божидар бил първолак. Семейството се прибрало и го записало отново в първи клас в НУ „Христо Ботев“ в Пловдив -тогава нямало проблем, защото тръгнал наново от нула. После учил и в ОУ „Райна Княгиня“, след което семейството пак заминало за САЩ.

Там всичко е много по-опростено - казваш на колко години е и го записват в съответния клас, разказа бащата. Момчето нямало никакви проблеми, макар да е от чужбина. „Важно е да присъства и да учи колкото може. Няма изпити като нашите национални външни оценявания“, описва Ивайло Ковачев.

"Работим по действащата нормативна уредба в България и няма как да се признае документ от чуждестранно училище, на което няма апостил", коментира казуса началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова.