Без компенсациите (б.а. за промишлен ток), които очакваме да отпаднат през декември, ще плащаме по 1000-1100 лева за ток на месец. Това каза пред Нова телевизия един от собственици на апартаменти в недостроения небостъргач в бургаския жилищен комплекс „Меден рудник“. 

В момента с компенсацията киловатчаса е по 63 стотинки, а като отпадне, ще стане 1,40 лева, добави той.

„Без да се отопляваме за миналия месец платих над 250 лева. Принудени сме да живеем в сграда без акт 16, тъй като сме четиричленно семейство и изплащаме апартамента си. Няма как и за ипотека, и за наем да отделяме пари“, каза пък негова съседка. 

„В края на януари разказахме за проблемите на стотици собственици на апартаменти в недостроения небостъргач в ж.к. „Меден рудник“. Хората вече десетки години ходят по мъките и не могат да влязат в жилищата си, въпреки че са ги платили“, каза водещата на „Здравей, България“ Мира Иванова.

Тези, които са успели да влязат в домовете си, са принудени да плащат много скъп ток, защото сградата няма акт 16 и не са битови абонати, обясни колегата й Виктор Николаев. 

По 600-800 лева на месец са им сметките само за климатик, уточни той. 

През 2015 г. започнаха проблемите на собствениците, когато фирмата инвеститор обяви несъстоятелност. Хората сами платиха за изграждането на трафопост, но въпреки всичко все още нямат партиди, тъй като сградата е без акт 16.

„Синдикът през миналата година обеща до 6 месеца сградата да е с Акт 16. Според него, основната причина да не му се отпускат пари за довършване на сградата е това, че един от кредиторите от банката иска, когато постъпи сума от продажба на имоти на дружеството, да отиде директно за тях“, каза Десислава Фотева, която е собственик на апартамент в недостроения небостъргач. 

„В затворен кръг съм. Обектите, които продавам, са ипотекирани в полза на банка и вече на няколко пъти сумите, които събирам при продажбите, настоява да й се изплатят незабавно“, оправда се инвеститорът Владимир Вакрилов.

„С решение на общото събрание на кредиторите ми се даде право да използвам тези средства за изплащан на разходи по въвеждането на сградата в експлоатация. Аз занимавах съдията с този проблем и в момента се търси някакво решение банката да приеме невъзможността да й бъдат изплащани парите и да ги получи в един по-късен етап от продажбата на други обекти“, добави той.

Докато продължава прехвърлянето на топката между синдика и банката, потърпевши са тези хора, които са принудени да живеят в недостроения блок. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук