Истинска междувидова война се води от години над главите на бургазлии без дори да подозират. Причината, като при всяка друга война, е за територия, а бойното поле са короните на дърветата по централната бургаска ул. „Александровска“, които от години са се превърнали в убежище за няколко вида птици, които трудно съжителстват в един хабитат, пише Флагман.
Става въпрос за гларуси, гълъби, врабчета и свраки. Осколките от бойните действия могат лесно да бъдат видени в участъка на централната пешеходна зона между ул. „Васил Левски“ и бул. „Стефан Стамболов“. Пасивни жертви във войната между птиците стават невинни минувачи, които ежедневно биват „бомбардирани“ с биологичен материал.



Бойните действия са като през Първата световна война – печеливш не може да има, защото динамиката е сериозна, а страните - равностойни. Една година доминират гларуси, другата година е напълно в полза на гълъбите, врабчетата – заради малкия си размер – успяват да се възползват от ситуацията и все пак съумяват да не бъдат напълно изтребени, а свраките – най-умното същество сред птиците в градска среда – са като швейцарците. Винаги неутрални, уравновесени и здравомислещи.

Проблемът, както се вижда, е сериозен. Говорим за 3 или 4 вида птици, които се борят да установят доминиращи позиции на една улица, която, въпреки че е една от най-важните в града, не може да се отърве от постоянната миризма на курник. Асфалтът е осеян с бели „кратери“ – екскременти от птиците, които са се превърнали в перманентна част от пейзажа. Не, че не могат да се премахнат – напротив – те се чистят всеки ден, но всеки ден ситуацията става същата в рамките на минути.

Не е тайна, че миналата година в Бургас популацията на гларусите беше станала значително по-голяма отколкото преди. Без никакво предизвестие Бургас един ден просто „осъмна“ без гълъби и врабчета – избити от победителя на деня – големият бял хищник с жълта човка.

Днес обаче положението е различно – по ул. „Александровска“, за която засега няма изглед да бъде обновена като бул. „Богодири“, доминират гълъбите, които успяват да се скрият в короните на дърветата.

А има ли решение на проблема с невинните жертви и „оаканата“ улица. Засега не! Дори тя да бъде ремонтирана, птиците ще продължат да са си там. Ако бъдат отрязани дърветата, които междувпрочем са вече са на 60-70 години, никой няма да е доволен. И ситуацията е патова. Може би не само наблюдаваме война между видовете, а една симбиоза между урбанизирана градска среда и натуралния хабитат на птиците.