Бяло море остави Черно с празни курорти
Въпреки призивите за плажен патриотизъм, над 15 хиляди туристи минаха през ГКПП "Кулата" само за първите шест часа след отпадането на седемдневната карантина
Голямата дилема Бяло или Черно море, която всяко лято терзае заделилите пари за ваканция българи, отново върви към лесен избор. Пандемията от коронавирус тотално срина родния туризъм, докато в Гърция курортите вече са почти пълни, констатира marica.bg.
Накъде върви работата, стана ясно още в понеделник. Въпреки призивите за плажен патриотизъм, над 15 хиляди туристи минаха през ГКПП "Кулата" само за първите шест часа след отпадането на седемдневната карантина, наложена от южната ни съседка.
Макар в опашката от над 3000 коли, преминали през граничния пункт за ден, да имаше и много румънски номера, българите преобладаваха. Вчера автомобилите с мераклии за гръцки плаж се проточиха над два километра.
Навалицата на границата предизвика и гневен коментар на премиера Бойко Борисов по повод на претенциите за държавна помощ от туристическия бранш у нас.
"Редно ли е да даваме пари, а платежоспособните българи да отиват в Гърция? Ние даваме пари - ето, 60/40, но диалогът е с хората - те трябва да рекламират. Избирайки други туристически дестинации, българите протестират", обобщи ситуацията Борисов.
Освен загубената битка за нашите летовници родните курорти трябва да се примирят и с тоталния срив при чуждите туристи.
Заради това и част от големите хотели изобщо няма да отворят този сезон.
"Летният сезон е пред провал. 850 000 чужди туристи няма да отседнат в курортите около Бургас това лято. Повечето хотели по Южното Черноморие ще останат затворени поради високия брой анулации", обясни Иван Иванов, председател на Бургаската регионална туристическа камара.
Плах оптимизъм дойде от новината, че TUI планира да предложи от юли различни дестинации, сред които България. Но туроператорската компания смята да оперира с около 30% от капацитета си през 2020 г.
Няма шанс и братушките да спасят сезона. Първият чартър от Русия - на руския тероператор ANEX Tour, ще кацне на бургаското летище чак на 3 август. От БРТК прогнозират, че спадът на този пазар ще е с 25-30%.
Родни туроператори пък са изумени от неадекватно солените цени по нашето море и капаните с шезлонги и чадъри въпреки уверенията на ресорния министър Николина Ангелкова, че те ще бъдат безплатни или далеч по-евтини от миналото лято.
"Много се колебая дали да предлагам БГ море и през тази година. И без това интересът е минимален. Имам запитване за голям български курорт - цената, която ми дават, е с 5% по-висока от обявената на официалната им страница.
По принцип крайната цена към клиент, обявена в сайт или на рецепция, трябва да съдържа 5 или 7% агентска комисиона. Причината, по думите им, е, че така стимулират онлайн продажбите си към крайни клиенти.
Питам се как стимулират българските туроператори да предлагат хотелите им? Или друг случай - комплекс, който предлага услуга „олинклузив“ на доста солидна цена, но чадърите и шезлонгите на прилежащия към него плаж са 18 лв. на ден", коментира пред "Марица" Светлана Ваташка, управител на "4 сезона травъл".
Има един фактор, който никой не отчита - ранните резервации
Българите се отправиха към Гърция веднага след отварянето на границата, но това не са резервации, направени сега, а през януари-февруари, по условия за ранни записвания. Това е едната причина.
Другите си ги знаем - спокойни плажове, поръчваш кафе и вода и стоиш цял ден на шезлонга, хубава храна, не е пренаселено, услуги на отлично ниво", добавя Владимир Демирев, управител на „Амигос травел“.
Колежката му Весела Гюрова от "Анатравел" не е съгласна, че в южната ни съседка е по-евтино, но признава предимствата на Гърция.
"Българите отиват там заради качеството, заради емоцията, заради обслужването. За българина почивката е слънце, хубава храна и пясъчен плаж. Това са трите основни фактора и Гърция отговаря на 100%. Човек може да отиде на почивка и след 15-20 септември и да се радва на чисто море и топло време", категорична е тя.
Магазинерката Мая от Крит: Луксозни хотели свалиха стаята до 50 евро, сервират ти на терасата
Българката Мая е женена в Гърция, от години върти магазин за плажни облекла в Ретимно, Крит. „Сега вероятно ще го затворя, защото половината сезон си мина, а наемите не спряха и през пандемията“, разказа дамата пред „Марица“.
„В Ретимно държат цени, но аз съм почитател на Ханя и околните плажове. Разкошни са. Дотам има и евтини полети от София. Проверих за един уикенд в стария град на Ханя за мен и детето.
Нощувка в много хубав хотел, италиански стил, излиза 50 евро. Цените в Ханя са надолу, хората там имат акъл. Четох, че дискутират само как да се процедира със закуската. Единият вариант е да ти сервират таблата направо на терасата“, разказа Мая.
„Причината е, че Крит разчита почти изцяло на чартъри, а до 1 юли са изцяло спрени. Ще има отлив на туристи, гаранция. Затова ще си изкарате и по-хубаво, и по-спокойно, и по-евтино“, препоръча Мая.
Иван, сервитьор в Ханиоти: Веднага се усети, пълно е само с наши туристи
Софиянецът Иван вече четвърта година е сервитьор в Гърция, тази в ресторант „Колибри“ в Ханиоти, преди това в съседно село.
„С отварянето на границата за българи се усети здраво! От вчера в ресторанта се понапълни с българи. Само наши туристи са. При капацитет 250 места може би снощи обслужихме 70-80 души. За начало е добре, очакваме засилване след 1 юли“, разказа Иван пред „Марица“.
Собственикът на заведението е сърбин, работят гърци, малко албанци, а той е единственият българин, но на него се разчита много да привлича сънародници.
„Цените са непроменени. Най-поръчвани са калмарите - 9 евро порцията. Октоподът върви за 12, скаридите за 16, гаврос - 9. Порция от 400 грама лаврак или ципура с гарнитура е 12 евро“, разказа Ива.
Узото върви 7 евро за 200 милилитра, което е по-евтино от България. Бирата е 3,5 евро наливната.
"Ще ви дам пример - снощи седна компания от мои приятели. 5 човека платиха 100 евро - наядоха се предоволно с морски деликатеси, пиха узо“, пресмята Иван.
Според него гърците привличат с отношение и обслужване. Клиентите получават за старт безплатна вода, препечен хляб с разядка, изпращат ги с плодове и сладкиши.
„Собственикът работи наравно с мен, постоянно обикаля масите, пита дали всичко е наред. Не са някакви надути баровци. Седи с мен на масата, след смяна оставаме да пийнем по едно, да обсъдим“, разкрива българинът.
Един сервитьор си тръгва с минимум 75 евро изкарани за деня. Повече от доволно. „Работя по 10-12 часа, няма ги извращенията от България с по 14 часа работен ден. Ако закъснея вечерта, задължително ме компенсират.
Бил съм няколко години сервитьор и по Черноморието, някак си друго е отношението и към нас, и към туристите. Нас гледат да ни експлоатират здраво за малки пари, макар че съм имал и свестни началници. На клиентите пък им дерат кожите“, разсъждава за кусурите на българските курорти Иван.
В Ханиоти спазват мерки заради коронавируса - следи се за разстояния, персоналът е с маски или шлемове. Плажът се чисти редовно. „Шезлонгите и без това са подредени така, че да има разстояния.
Няма да се лъжем - не може да спреш някой да мине до теб. Но проверки има. Преди два дни здравните власти минаха през ресторанта ни“, обяснява Иван.
„Отношението и прясната храна са всичко. Затова клиентите винаги се връщат, ако ги спечелиш. Обикновено идват на море в Гърция, пробват едно, второ, трето заведение. И си избират. Там е майсторлъкът да ги привлечеш. И ядат при теб цялата почивка. Ето снощи имахме компании, които днес вече обядваха при нас“, хвали се Иван.
„Плажовете тук са безплатни, ако консумираш нещо. Има и огромни свободни зони, в които никой не те закача. А и като чета за цените в България, вече не знам кое е скъпото. И да платиш малко повече в Гърция, качеството си заслужава. Затова българите се връщат“, завършва сервитьорът.
Последвайте ни