"Часът на земята": Знакови сгради остават без осветление за един час

Символичният жест е в подкрепа на опазването на природата и климата

https://blitz.bg/obshtestvo/chasat-na-zemyata-znakovi-sgradi-ostavat-bez-osvetlenie-za-edin-chas_news1143623.html Blitz.bg
© Gulliver/Getty Images

За 20-ти пореден път отбелязваме световната инициатива "Часът на Земята". Знакови сгради ще изгасят осветлението си от 20:30 до 21:30.

Всяка година емблематични сгради като Айфеловата кула, Емпайър Стейт Билдинг и Колизеума участват в събитието, като гасят осветлението си за един час. Символичният жест е в подкрепа на опазването на природата и климата.

Организаторите от Световния фонд за дивата природа призовават градове, фирми и всеки един от нас да се присъедини като изгаси светлините от 20:30 до 21:30 часа.

Сгради като Народният театър "Иван Вазов", катедралният храм "Св. Александър Невски, Софийският университет "Св. Климент Охридски" и други ще останат без външно осветление за един час.

В 20:30 ч. местно време милиони хора, институции, организации и бизнеси по света ще изключат ненужното осветление за един час в знак на съпричастност към опазването на природата и климата. През 2026 г. инициативата отбелязва 20 години въздействие и продължава да обединява глобална подкрепа за по-отговорно отношение към планетата.

Започнала през 2007 г. в Сидни, днес тази кампания е много повече от символично изгасване на светлините. В контекста на климатичните промени, загубата на биоразнообразие и нарастващия натиск върху природните ресурси, Часът на Земята е важен повод да си припомним, че устойчивото бъдеще зависи и от ежедневните решения, които взимаме днес.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай