Честваме 132 г. от Шипченската епопея с възстановка на боевете под легендарния връх

https://blitz.bg/obshtestvo/chestvame-132-g-ot-shipchenskata-epopeya-s-vazstanovka-na-boevete-pod-legendarniya-vrah_news57938.html Blitz.bg

На 22 август на връх Шипка пред Паметника на свободата ще бъде отбелязана 132-та годишнина от боевете за легендарния връх. Символичен домакин на тържествата тази година ще е община Габрово, информираха днес от пресцентъра на казанлъшката община.

Организацията е дело на двете общини на градовете Казанлък и Габрово. Официалната част от програмата е предвидено да започне в 11.00 часа със заупокойна панихида в памет на загиналите руски, финландски, украински, белоруски, румънски воини и български опълченци. Поетична композиция и слова на кмета на община Габрово - Томислав Дончев, и на офециални гости ще вълнуват присъстващите.

Артистичната възстановка на боевете при връх Шипка от Национално дружество „Традиция” ще запали сърцата на гостите и множеството родолюбиви българи, които тази година се качат на паметния старопланински връх. В тържествата на връх Шипка дейно участиие ще вземе и кметът на Казанлък - Стефан Дамянов, който вече е изпратил покани до народните представители от 27-и старозагорски избирателен район, началника на отбраната ген. Симеон Симеонов, старозагорския митрополит Галактион, Областна администрация - Стара Загора, кметовете на Стара Загора, Сливен и Павел баня, представители на много държавни и общински институции.

От общината в Казанлък информират още, че за жителите и гостите на града на розата, желаещите да се поклонят пред подвига на шипченските герои- е осигурлен транспорт. Автобусите тръгват в 9.00 часа на 22 август пред хотел „Казанлък”.
Керка ХУБУЕНОВА, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай