ДАНС проверява детска градина "Слънце"в Монтана заради сигнали, че в забавачката се провежда нетрадиционно сектанско религиозно учение, съобщава "Труд". "Без наше съгласие децата ни учат някакви сектански норми, които нямат нищо общо с държавата и вярата ни", протестират родители.
Учители от детската градина с над 150 хлапета разказаха, че от декември 2008 г. до март т. г. около 40 деца са овладявали основни понятия от философията на индийския гуру Сатия Сай Баба. Учението се е зародило през 40-те години на миналия век и цели обединяването на петте главни религии на земята. Водачът на движението пък се е обявил за космически бог, който извършвал чудеса.
Директорката Стефка Андрова обяснила на родителите, че се е опитала да запознае децата с учението експериментално, защото то проповядва "цялостно познаване на човешката личност и осъзнаването, че Божествеността е любов и е в основата на всички други цености".
От две седмици забавачката се разследва не само от ДАНС, а и от агенция "Закрила на детето" и просветния инспекторат.
От МОН не са давали съгласие за експеримента. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.