Йордан Младенов е избран за кмет на Пещера през ноември 2019 г. Преди местните избори е бил депутат. По професия е инженер и икономист.

Как общината, бизнесът и хората в Пещера се справят с последиците от ограничителните мерки заради коронавируса, как ще се разпредели дарението от фирмата на Кирил Домусчиев "Биовет" за пакети с хранителни стоки, витамин С и предпазни маски за 250 000 лева за крайно нуждаещи се - kmeta.bg. разговаря с кмета на Пещера Йордан Младенов.

- Г-н Младенов, „Биовет“ дарява 250 000 лева за пакети с хранителни стоки, витамин С и предпазни маски за крайно нуждаещи се хора в Пещера. Какво ще има в тези пакети, за колко хора ще стигнат и за колко време? Как ще създадете организацията за раздаването им?
- Това ще бъдат хранителни пакети. Какво ще има в тях ще преценят самите дарители. Крайно съм благодарен на дарителите за солидарността им към обществото на община Пещера.

Направили сме една група от около 2000 крайно нуждаещи се съграждани - от клуба на пенсионера, от клуба на инвалида, от клуба на диабетика и клуб "Вяра".

Ще обхванем голяма част от хората, които имат нужда в този един момент да бъдат подкрепени. Идеята на дарителя е тези хранителни пакети да се раздават няколкократно до достигане на 250 000 лева в левовата им равностойност.

- Според Вас за колко време ще стигне предоставената дарителска помощ?
- Задачата на общината беше да определим крайно нуждаещите се и да създадем организацията за раздаването им. Мисля, че поне 5-6 пъти ще могат да се раздават, но зависи от стойността им.

Като имаме предвид, че това са 2000 души, като сложим и техните семейства, помощта ще достигне до около 8000 жители на нашата община. 

- Каква организация е създадена, кой ще раздава хранителните пакети и имате ли нужда от доброволци?
- Имаме доброволци към общината. Към този момент сме направили организация и посещаваме възрастните хора, особено тези над 65 г., които живеят самотно.

Закупуваме им храни, лекарства, плащаме им сметките, някои ги изхранваме и със социалния патронаж към общината. Към момента имаме доброволци. Общината ще кандидатства и по новата мярка на държавата "Социален патронаж", където трудът на доброволците ще бъде възнаграден.

От гледна точка на раздаването на пакетите няма проблем, това е ангажимент на общината и ще го изпълним. 

- Имате ли достатъчно защитни облекла и маски, всичко необходимо за хората, които помагат в този момент на нуждаещите се жители на Пещера?
- Да. В Пещера работят големи предприятия като "Биовет", Винпром "Пещера", част от други фирми пренасочиха своето производство и произвеждат маски, пластмасови шлемове, шият защитни костюми. Към момента имаме облекла, закупени от тях, една част са дарение.

Така че за това няма проблем. А най-голямата фирма в района - "Биовет", бе сред първите, която направи дарение от предпазни маски и ръкавици, дезинфектанти, които раздадохме на социално слабите, на тези, които посещаваме, на всички най-посещаеми места - банки, пощата, поликлиниката, магазините по централната градска част. Навсякъде има сложени дезинфектанти от "Биовет", които могат да се ползват от гражданите.

- Личните лекари в поликлиниката са подсигурени със защитни облекла?
- Да. Имаме и болница на територията на Пещера, тя е частна. Имаме 9 болни с короновирус. В сряда дойде добрата новина, че първата болна жена на 72 г. беше излекувана и изписана след две отрицателни проби.

Чух се с нея по телефона, тя е в добро здраве и с огромни благодарности към лекарския екип. Общинският щаб работи добре с болницата, с РЗИ, със Спешна помощ, с полицията. Патрули на полицията влизат в кварталите с мегафони и приканват хората да се прибират по домовете си.

Имаме патрули от доброволци, които сме подсигурили с мегафони, които също предупреждават хората да не се събират на групи от повече от двама. Целият щаб работи в добра комуникация с всички институции.

В голяма степен карантината се спазва и благодаря за това на всички съграждани. Но все още има хора, които ги забелезвяме, че се движат малко безцелно в града и се опитваме да достигнем до тях и да покрием 100% от населението. 

- Как се отразява цялата криза на местния бизнес?
- Не работят ресторанти, кафенета, фитнес клубове - за тях ще има проблеми. По отношение на местната икономика проблеми виждаме и при фирмите от обувното производство, защото голяма част от тях затвориха по ред причини.

Те имат договори с Италия, ползват кожи, ходила, различни видове консумативи за обувното производство. Всички знаем какво се случва в момента в Италия. Част от нашите фирми изнасяха готова продукция за Италия.

На сесията на общинския съвет взехме решение различни обекти да не плащат своите такси към общината временно. Беше редно да вземем това решение, за да дадем малко глътка въздух на бизнеса и хората, когато не работят в този момент.