На 27 юни Църквата почита паметта на Св. Сампсон Странноприемец.

Св. Сампсон е лекар, по произход римлянин, преподобен.

Построил в Константинопол дом, в който приемал странници, бедни и болни, които лекувал чудесно.

Излекувал и опасно заболелия император Юстиниан, който по негово искане построил голяма болница и страноприемница, които преподобният управлявал до дълбока старост.

Св. Сампсон се родил през V век в Рим в богато и знатно семейство. Получил отлично общо образование, овладял и лекарското изкуство, но не за препитание или заради корист, защото разполагал с голямо боготство, а за да бъде полезен на бедните и страдащите.

Помагал на болните и ги лекувал безплатно. След смъртта на родителите си той раздал имота си на бедните, освободил робите си и заминал на Изток, където имал намерение да стане отшелник. Но Бог го насочил да продължи служението на ближните.

Сампсон се заселил в Константинопол в скромен дом, където дълги години помагал на бедни, лекувал болни и приютявал странници. Изцерявал страдащите както благодарение на лекарското си умението, така и с чудна молитвена помощ от Бога. И въпреки че криел своето чудотворство, неговият свят живот станал известен на патриарха, който го ръкоположил за свещеник.

Император Юстиниан Велики, който царувал по това време, се разболял от тежка болест, но старанията на най-изкусните придворни лекари не можели да му помогнат. Тогава по внушение свише императорът потърсил помощ от св. Сампсон, който с помощта на Божия молитва успял да го излекува.

Благодарен, царят поискал да възнагради пребогато беловласия лекар със злато и сребро, но безсребреникът му отвърнал, че сам се е отказал от богатството си и няма нужда от нищо. Посъветвал владетеля да построи дом за болните и бедните.

Юстиниан с радост изпълнил желанието на Сампсон и построил обширна болница и страноприемница в самия център на града – между катедралите „Св. София“ и „Св. Ирина“. Св. Сампсон бил назначен за неин управител. Такива обществени заведения били непознати в езическите времена, а това била най-голямата безплатна лечебница и страноприемница в империята. Просъществувала в продължение на 6 века

Св. Сампсон починал в Господа на 27 юни ок. 530 г. и бил погребан в църквата „Св. Мокий“. Бог го прославил и с много посмъртни чудеса, които ставали на неговия гроб и в уредената от него болница.

Чудесните изцеления продължили и след смъртта му през 550 година. На гроба му се стичали неизлечимо болни, които оздравявали чрез молитвите си към Бога и преподобния, помазвайки се с целебно миро, което изтичало от гроба на светеца. Затова лекарите в Константинопол го считат за свой покровите.