До 1600 евро компенсация при изчезнал куфар
При проблем с вещите имате 7-дневен срок за иск до авиокомпанията
Международната организация за гражданска авиация (ИКАО) въведе нови по-високи граници на отговорността на авиокомпанията съгласно Монреалската конвенция, свързани със загубен, забавен или повреден багаж.
Досега тази граница беше около 1200 евро
Това означава, че максималната сума, за която може да претендират пътниците при проблеми с куфара, вече ще бъде 1288 SDR, което е почти 1600 евро. SDR е специфична валута, чиито обменен курс се определя от Международния валутен фонд. Към 20 декември 2019 г. 1 евро се равнява на 0,81 SDR.
Според Монреалската конвенция лимитите, в които авиокомпаниите са отговорни за повреда или забавяне на куфари на своите пътници, могат да се преразглеждат на всеки 5 години.
Международната организация за гражданска авиация вече е увеличила този лимит от 1000 SDR на 1131 SDR през 2009 г. През следващата ревизия през 2014 г. промяна не е правена. При третата ревизия обаче е направено увеличение от 13,9% във връзка с натрупаната инфлация.
Ако не намерите куфара си на летището след като слезете от самолета, или се окаже, че е счупен, трябва веднага да поискате протокол (PIR). В срок до 7 дни трябва да подадете иск и към авиокомпанията, съветват от Европейския потребителски център България (ЕПЦ).
При положение че багажът не ви бъде доставен до 21 дни след полета, той се приема за загубен. И тогава трябва да подадете ново искане към авиокомпанията за компенсация.
Важно е преди полета да проверите в сайта на авиокомпанията дали има ограничения за вещите, които ще превозвате.
Ако в куфара сложите вещи като таблет, фотоапарат или други ценности, което е забранено, не очаквайте да бъдете компенсирани в случай на повреда или загуба. От ЕПЦ съветват още да се направи снимка или видео със съдържанието на куфара.
Не трябва да разчитате, че може да получите обезщетение
ако куфарът ви е от некачествени материали и се счупи или има стари повреди. Махнете всички етикети от предишни пътувания, сложете бадж с името, адрес, имейл и телефон. Така при необходимост авиокомпанията ще може да се свърже с вас, препоръчват още експертите.
Последвайте ни
0 Коментара: