Доц. Минчев: Разузнавателни дронове в момента летят над България

Най-добрите системи за отбрана според него са базирани на комплексна многослойна система за противовъздушна отбрана

https://blitz.bg/obshtestvo/doc-minchev-razuznavatelni-dronove-v-momenta-letyat-nad-balgariya_news1106496.html Blitz.bg

България активно работи по собствени системи за заглушаване на дронове, но има още какво да се желае. Когато става дума за навлизане на голям брой дронове във въздушното ни пространство, не сме готови да противодействаме.

Това каза доц. Златогор Минчев – директор на Съвместен център за обучение, симулация и анализи към БАН и заместник-председател на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик“, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Големият проблем според него е невъзможността за засичане на дроновете във въздушното пространство на страната и високата цена на радарните системи.

"Все още не сме придобили радарите, които вървят с новата модификация на F-16. Със старите радарни системи нищо няма да видим по същество.

Ако разчитаме на заглушаване, това е един добър български патент, имаме немалко разработки, но голяма част от разузнавателните дронове летят на голяма височина и не могат да бъдат хванати лесно. БАН прави такива разработки в Института за космически изследвания, но те касаят основно заглушаването. По отношение на боеприпаси и елиминиране на такива системи нямаме ноу-хау“, обясни доц. Минчев.

Разузнавателни дронове и в момента летят на територията на България и не можем да направим много срещу тях, призна той. "Основният проблем на дроновете е, че те са игла в купа сено.

Все едно да засечете птица в небето. Ако трябва да направим една система за ПВО, която да засича и да неутрализира дронове от съвременно поколение, ще имаме много трудности, защото тези системи са много интелигентни“, поясни експертът.

Според него решението е използване на системи, базирани на изкуствен интелект, които да бъдат монтирани на скорострелящи оръжейни системи, които да елиминират дроновете след детекция.

Това решение не изисква толкова средства, допълни доц. Минчев. Най-добрите системи за отбрана според него са базирани на комплексна многослойна система за противовъздушна отбрана. Те могат да бъдат атакуващи или разузнавателни.

"Можем да придобием мобилни установки, които да гарантират решаване на проблема на определени места по границата, ако имаме притеснения, но по отношение на акваторията на Черно море това е една сериозна инвестиция. Такъв вид системи могат да бъдат инвестирани на малки катери, само че тук говорим за милиардна инвестиция“, допълни експертът.

Публично-частното партньорство би могло да осигури финансиране и по-бързо реализиране на проектите, допълни доц. Гочев.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай
16 Коментара
Румен
преди 8 месеца

И какво като летят?

Откажи
Прям
преди 8 месеца

Гъзоръки сме,зависими сме от други, държавата няма пари( оставя ги в ръцете на мафиото-олигарсите ) а управляващите нямат капацитет. Това е държавата ни.

Откажи
Питане
преди 8 месеца

Като не могат да ги засекат, как знаят че летят. И какво има да разузнаване. То всичко се знае и го има в пресата.

Откажи
Постоль
преди 8 месеца

Да слушаш коментарите на офицер от 'Атлантик", е все едно да слушаш коментари от Женския пазар!

Откажи
Непознат
преди 8 месеца

По всичко сме гола вода нищо не става от тая държава и тоя народ

Откажи
Стоил
преди 8 месеца

Абе то и руснаците бяха велики ама се уляха в Украйна а американците направо се бият кой да се качи в самолета да избягат по бързо така че не се знае

Откажи
Слав
преди 8 месеца

Къде са ни останалите ф16😁

Откажи
rumen66
преди 8 месеца

Тъпо! Кой ще прати дрон, като има спътници с изключително висока резолюция на камерите?

Откажи
ЗАЩО
преди 8 месеца

НЕ СЕ ЗАДЕЙСТВА СИМТЕМАТА «БГ АЛЪРТ»?????

Откажи
чичка
преди 8 месеца

Има, аз съм ги наблюдавал, преди около месец, видях четири, които се движеха посока североизток - югозапад. И намереният на плажа го доказва.

Откажи
ДОЦЕНТ МИНЧЕВ КАЗА
преди 8 месеца

Аз съм доцент в ту-софия, в бившото метефе, заедно с доцен рафо любим девици

Откажи
Няма
преди 8 месеца

ли батковците да ни дадат ракети по 400000 евро, за да ги сваляме. Няма да откажем и по-скъпи, все пак пра-пра-пра-внуците ни също да изплащат нещо.

Откажи
Fasa
преди 8 месеца

И за какво, по дяволите, купуваме германски ракети и американски самолети. Та те са напълно /почти/ безпомощни срещу новите разработки на дронове, било то руски, украински, китайски и др. Само пръскаме народна пара, защото там са комисионните.

Откажи
Първо
преди 8 месеца

И най важното е да изгоним всички руски навлеци от родината си начело с мутрафанова !

Откажи
katia
преди 8 месеца

абе защо всички обвинянват русия за тези дронове и аз мразя тази държава но защо не се замислите над Украйна ами ако тя ги пуска но иска да обвинянват русия колко държави подариха на Украйна дронове тоя зеленски който се друса всеки ден добре му е на него ей така да взема помощ от цяла Европа а после пуска дронове из цяла Европа но обвиняват Путин всички сме в грешка но ще дойде страшният съд когато всички ще разберат каква грешка са направили особено България и нашия тъп народ

Откажи