Десетки училища на пазара за имоти. Продават се за хиляди. В същото време други се превръщат в обори. Само за последните 10 години са закрити над 700 училища в страната, съобщава Нова телевизия.
Бодлива тел, вместо врата. Мучене на крави, вместо детски смях. Така днес посреща посетителите си бившето училище „Св. Св. Кирил и Методий” в село Горна Росица. В средата на 90-те училището е закрито. Днес няма следа, която да напомня за живот. Няма и табела, няма име. Само пуста, полуразрушена сграда. Останки, които будят спомените от миналото на бившите ученици.
 
В началото на миналия век жаждата за знания накарала хората от селото да си направят собствено училище, със собствени средства и труд. Сега – отново с помощта на човека, сградата се руши. Днес единствените обитатели са животните. Вътре не влизат вече дори и крадци, защото няма какво да вземат.
 
Преди години учениците не влизали дори с обувките си вътре. Сега и с обувки е трудно да стъпиш вътре. През годините училището се доказало като най-доброто в страната. Сега е просто обор за животни. Че там някога е имало живот доказват само разказите на хората, чийто втори дом е била сградата.
 
15 години, след като звънецът е спрял да бие, бившият директор все още не събира смелост да се срещне с останките от неговия живот. Повече от десетилетие за имотът се търси собственик. Цената на сградата с най-хубавите детски спомени е 60 000 лева. Кой да я купи обаче няма. Да я пази задача има общината.
 
А междувременно броят на закритите училища у нас расте всяка година. В село Горна Росица последва проверка и собственикът на животните, живеещи на полупансион в бившето училище, бе глобен.
 
В следващата история обаче държавата отдавна няма нищо общо със собствеността на училището. След стотина километра ни посреща село Белица край Трявна. Хората там отдавна са си тръгнали. Останали са 20-ина възрастни хора, а липсата на хора опазила сградата. Поне отвън.
 
Добре дошли в училище „Васил Левски”! Само избелелият надпис на сградата напомня, че там някога са учели деца. Преди 15 години община Трявна е продала имота си с идеята новият собственик да върне живота в сградата. Но плановете се провалили и днес отново се продава за сумата от 160 000 лева. Времето е заличило почти всички признаци на живот. Останали са само спомените.
 
В интернет десетки училища в цялата страна търсят нов собственик, а цените зависят от големината на имота, както и от района, в който се намират. От 30 000 евро до над 100 000 евро.
 
Перспектива обаче има – откриваме я в село Драгижево. В края на миналия век там е имало училище. Сега е дом за възрастни хора. В полите на Стара планина виждаме начина, по който сградите могат да се съхранят. За това, че някога сградата е била училище, напомня само старото игрище. През 2009 година сградата е купена от частно лице с идеята да се превърне в дом за възрастни хора. И планът проработва. Три години в него живеят около 30 души.
 
Някога в тези класни стаи са се раждали лекари, писатели и политици. Днес раждат само мишки.