Дунав е на 8 см от рекордното дъно при Будапеща: спряха круизни кораби по реката

По данни на унгарската водна служба нивото, отчетено на 16 юли 2026 г., е само на 8 см над историческия минимум от 2018 г., а част от маршрутите по Дунав и Рейн бяха спрени или отменени

https://blitz.bg/obshtestvo/dunav-e-na-8-sm-ot-rekordnoto-dano-pri-budapeshta-spryaha-kruizni-korabi-po-rekata_news1162996.html Blitz.bg
© Мина 🪎јевић / Pexels

Река Дунав доближи историческия си минимум при Будапеща и на места спря част от круизните пътувания в Европа. На 16 юли 2026 г. водният стоеж в унгарската столица падна до 41 сантиметра - само 8 сантиметра над рекордното дъно от 2018 г., а реката не е пресъхнала, но корабоплаването на места работи на границата на ограниченията. Ниски водни нива са отчетени и по българския участък на Дунав, показват данни на ИАППД, пише Meteo Balkans.

Спад на Дунав до 41 сантиметра при Будапеща

По официални данни на унгарската водна служба на 16 юли водният стоеж е бил 41 сантиметра. Абсолютният минимум за реката е 33 сантиметра, отчетен осем години по-рано.

Тези цифри обаче не отразяват реалната дълбочина на реката. Водният стоеж се измерва спрямо условна нулева точка на съответната хидрометрична станция, а не спрямо действителното дъно. Истинската дълбочина на фарватера зависи от релефа на речното дъно, наносите, ширината на плавателния канал и точното място на измерване.

Независимо от това осемсантиметровата разлика говори достатъчно ясно – Дунав при Будапеща се е доближил максимално близо до най-ниското официално регистрирано ниво в наличните данни.

Круизните кораби не са опрели непременно в дъното

Терминът „заседнали“ в този случай означава основно кораби, останали в пристанище или чакащи разрешение и подходящи условия за продължаване на пътя. Няма информация всички засегнати плавателни съдове да са физически заседнали на дъното на реката.

Част от корабите не са могли да продължат нито от Будапеща, нито от южния унгарски град Мохач. Най-осезаемо е било натоварването около северните пристанища Гьоню и Комаром, където се е скупчила част от круизните съдове поради ограничения по други участъци от реката.

Снимка на Reuters от 16 юли показва спрени круизни кораби в пристанището на Комаром — последица от ниското ниво на Дунав.

Туристическите резервации спаднаха с 18% през юли Унгарският оператор MAHART-PassNave съобщава за 18-процентен спад в резервациите през юли, причинен от отменени плавания. Дружеството временно е прекратило туристическите линии от Будапеща към градовете в северната част на страната.

Международните речни круизи прекарват годишно около 600 000 пътници през Унгария и представляват най-съществената част от туристическото корабоплаване там. Когато маршрутът бъде прекъснат, последствията не се ограничават само до пристанището – удар получават и хотелите, ресторантите, екскурзоводските услуги, пристанищната инфраструктура и наземният транспорт.

Компанията Avalon Waterways също потвърди, че е отменила част от предстоящите си отпътувания по Дунав и Рейн.

Защо ниското ниво на водата спира големите кораби Всеки съд има конкретно газене — вертикалното разстояние между водната повърхност и най-ниската точка на корпуса. Колкото повече пътници, гориво, вода или товар пренася корабът, толкова по-дълбоко той потъва във водата.

Когато нивото на Дунав спадне, капитаните и операторите имат няколко варианта: да намалят товара, да пренасочат маршрута, да изчакат водата да се покачи или да спрат плаването в проблемния участък.

Круизните кораби не могат просто да заобиколят проблема, плавайки „по средата“ на реката. Плавателният път следва точно определен фарватер, който трябва да гарантира достатъчна дълбочина и ширина за безопасно преминаване. Пясъчните прагове, островите, завоите и натрупаните наноси могат да превърнат отделни отсечки в затруднение за целия маршрут.

Нивото при Будапеща започна да се покачва

Според унгарската водна служба, след достигнатия минимум на 16 юли, нивото на реката се е покачило до 52 сантиметра към обяд на 18 юли. Издадена в същия ден прогноза сочи стойности от около 63–64 сантиметра за 19 и 20 юли, а към 21–22 юли се очаква постепенно покачване до приблизително 70–73 сантиметра.

Става дума за хидрологична прогноза, чиято точност намалява за по-отдалечените във времето дни. Повишението на нивото може да намали част от наложените ограничения, но не означава автоматично възобновяване на всички круизни маршрути. Крайното решение зависи и от състоянието на останалите участъци от реката.

Ниски нива са отчетени и по българския Дунав

Затрудненията не се ограничават само до унгарската територия. Според данни на Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на река Дунав, на 19 юли много ниски водни нива са регистрирани и по българския участък на реката.

При Русе и Оряхово измерванията сочат минус 58 сантиметра, при Ново село – минус 37 сантиметра, при Видин – 8 сантиметра, а при Лом – 21 сантиметра. Отрицателните числа не означават, че реката е пресъхнала или че дълбочината е отрицателна. Те показват единствено, че нивото на водата е под условната нула, зададена за съответната измервателна станция.

Фарватерът край Вардим падна до 1,68 метра в отделна част

Агенцията е публикувала данни за намалени габарити на фарватера между 374,1-ия и 610-ия речен километър. Според измерванията от средата на юли, минималната дълбочина в отделен участък край остров Вардим е спаднала до 1,68 метра, докато при Белене е измерена около 1,78 метра, а при Сомовит – приблизително същата стойност.

Това не значи, че цялото българско протежение на Дунав е с подобна дълбочина. Посочените стойности касаят определени зони от критичните участъци и подлежат на промяна в зависимост от наносите и обема на водата.

Към 19 юли официалният сайт не сигнализира за пълно преустановяване на плаването по българската част от реката. Все пак там са публикувани занижени параметри на плавателния път, налагащи внимание към газенето на корабите и избора на маршрут.

Един плитък участък може да забави целия маршрут

Съд, тръгващ от Германия или Австрия към Черно море, е длъжен да преодолее всички рискови зони по пътя си. Стига само едно от тях да няма нужната дълбочина, за да се наложи намаляване на товара или отлагане на плаването.

През март 2026 г. Дунавската комисия предупреди, че продължителните периоди на ниско водно ниво и внезапните хидроложки промени влияят върху корабоплаването. Специалистите разглеждат възможности за по-редовни измервания, драгиране, поддръжка на фарватера, както и по-тясна координация между отделните държави.

Според комисията проблемен участък дори в една-единствена държава се отразява на сигурността на целия международен воден път.

Как ниският Дунав оскъпява товарния транспорт?

Когато дълбочината не е достатъчна, товарните кораби и баржите не могат да работят с пълния си капацитет. Те пренасят по-малко зърно, гориво, руда или друга стока, докато разходите за екипаж, гориво и пристанищни такси остават непроменени.

Това налага разделяне на един и същ товар между по-голям брой съдове или прехвърляне на част от него към железопътен и автомобилен транспорт. В резултат цената за тон расте, а доставките се забавят.

При круизните кораби част от маршрута може да бъде заместена с автобусен превоз. За тежкотоварния транспорт подобно решение е много по-трудно приложимо и съществено по-скъпо.

Очакваното повишение на нивото на Дунав при Будапеща намалява прякия риск от нов исторически минимум в идните дни. Това обаче не отменя ниските водни стоежи по други участъци на реката, нито ограниченията в отделни фарватери.

За българския участък актуалната информация продължава да се публикува чрез измервателните станции и навигационните съобщения на ИАППД. Корабоплаването не е прекъснато, но се извършва при намалени дълбочини в част от критичните зони.

Фактологично

Данните са проверени към 19 юли 2026 г. На 16 юли нивото на Дунав при Будапеща спадна до 41 см – само 8 см над рекорда от 2018 г. В резултат няколко круизни кораба останаха в пристанища, а туристическите резервации на MAHART-PassNave намаляха с 18%.

На 18 юли стойността се повиши до 52 см, а официалната прогноза сочи около 63–64 см за 19–20 юли. По българския участък са обявени ниски водни стоежи и намалени размери на фарватера.

Източници: Reuters, 16 юли 2026 г. · Унгарска национална хидроложка служба · ИАППД – водни нива и критични участъци · Дунавска комисия, 22 април 2026 г.

Коментирай