Италианският кредитор UniCredit купи 9% дял в своя германски конкурент Commerzbank и предприема регулаторни стъпки за допълнително увеличаване на дела си в ход, който подчертава банковата консолидация в Европа.

Акциите на Commerzbank скочиха с 16% в ранната търговия във Франкфурт в сряда като се търгуваха на най-високото ниво от юли, а пазарната капитализация достигна 17.3 млрд. евро. Акциите на UniCredit се повишиха с 1.95%, което ѝ създаде пазарна стойност от 60.1 млрд. евро.

UniCredit придоби половината от дела на германското правителство и купи още 4.5% от открития пазар. Инвестицията е в размер на 1.4 млрд. евро и прави италианската банкова група вторият по големина акционер на Commerzbank след самото правителство.

UniCredit вече притежава базирания в Мюнхен кредитор HypoVereinsbank и отдавна се счита за основен кандидат за придобиване на Commerzbank.

Ходът на UniCredit по отношение на Commerzbank подчертава нарастващия апетит за консолидация в Европа, за който ръководителите отдавна настояваха, но отчасти се спря поради политически и регулаторни пречки.

Говорейки пред Financial Times през май, главният изпълнителен директор на UniCredit Андреа Орсел призна, че банката търси възможности за сливания и придобивания.

UniCredit е една от най-добре представящите се банки в еврозоната тази година, поскъпвайки с 46% в Милано.

Миналата година UniCredit купи 9% дял в Alpha bank от гръцкото правителство.

Покупката беше разглеждана от съветниците по сливания и придобивания като начин UniCredit да получи повече информация за кредитора, докато обмисляше поемането на повече контрол.

Покупката на дял сега идва часове, след като Commerzbank обяви, че ще започне търсенето на нов наследник на главния изпълнителен директор Манфред Кноф, чийто мандат изтича догодина.

UniCredit заяви в сряда, че ще търси разрешение за потенциално увеличаване на дела си в Commerzbank до над 9.9%, „ако и когато е необходимо“.

UniCredit заяви, че придобиването на 9-процентния дял ще понижи съотношението на обикновения капитал от първи ред, ключов показател за силата на баланса, „с около 15 пункта“.

Миналата седмица Берлин заяви, че планира да продаде своя дял от 16.5% в Commerzbank, който държи, откакто спаси кредитора по време на финансовата криза през 2009 г. Правителството, чийто дял сега падна до 12%, се ангажира с период на блокиране от 90 дни преди да продаде повече акции на Commerzbank.

Потенциалният ефект

Сливането на HypoVereinsbank и Commerzbank би създало германска банкова мощ, способна да оспори най-големия кредитор в страната Deutsche Bank.

HypoVereinsbank засега има регионален фокус върху Бавария в южната част на Германия, както и района на Хамбург, докато Commerzbank като отпечатък в цялата страна, така че припокриването на двата кредитора ще бъде ограничено.

Deutsche се оттегли от преговорите за сливане с Commerzbank през 2019 г. поради припокриваща се клиентска база сред германските компании.

Според източници на FT Deutsche може да преразгледа потенциално сливане в случай на чуждестранна оферта за Commerzbank, за да избегне създаването на по-голям вътрешен конкурент.

Commerzbank отказа да коментира инвестицията на UniCredit.

Deutsche заявиха единствено, че са „фокусирани върху стратегията за растеж и целта за възвръщаемост на материалния капитал от над 10% за 2025 г.“.

Запитан за потенциално поглъщане на Commerzbank от UniCredit миналата седмица, главният изпълнителен директор на Deutsche каза пред Handelsblatt, че "конкуренцията е добра за бизнеса".