Екоминистърът каза дали язовирите са пълни и ще има ли водна криза през 2021 година
Той коментира и въпроса за спорния строеж в местността Алепу. Много искам подпорната стена да се събори, но нямам такива правомощия, каза Личев
Искам да кажа на целия български народ - до края на годината всички, които се водоснабдяват от язовирите за питейни нужди, могат да бъдат спокойни, язовирите са пълни. Това заяви пред БНТ служебният министър на околната среда и водите Асен Личев.
Той обясни, че е приел поста с бюджет със заварени плащания от порядъка на 11 млн.лв. и не разполага с бюджет, който да може да харча за основните политики на министерството.
„Първата ми цел която наистина беше превратаджийска, беше да забраня вноса на отпадъци. Оказа се че не мога да го направя, защото правителството не е приело националния план за управление на отпадъците, в който трябваше да бъдат включени ограничения за внос на отпадъци.”, коментира Личев.
Той обясни, че в МОСВ ежедневно се получава информация по какъв маршрут и през кой пункт се движат товари с отпадъци. На 5-6 инсталации е издадено комплексно разрешително, включващо изгарянето на отпадъци и аз не мога да го отменя, обясни Личев.
„Аз ще се опитам поне да стартирам националната приоритетна рамка за периода 2021-2027, включваща основния проблем със защитените зони”, заяви министърът. Той обясни, че правомощията му предвиждат да може да се ревизират сключените договори и да се освободи ресурс.
Над 7 тона опасни отпадъци са открити в 4 области във връзка с разследването срещу Бобокови
Относно замърсяването на въздуха, екоминистърът обясни, че санкцията от 2010 г. е за системно превишаване на стойностите на фини прахови частици.
„В момента България трябва да подготви позиция до съда с възможно най-добра защита, за да се опитаме или да снемем санкцията, или да я минимизираме. 13 общини вече са покрили критериите за незамърсяване на територията си с фини прахови частици”, каза още Личев.
До 8 юли трябва да изпратим нашата позиция до съда на Европейския съвет, каза министърът.
Той коментира и въпроса за спорния строеж в местността Алепу. „Много искам подпорната стена да се събори, но нямам такива правомощия. Мога да издам заповед за защитена местност Алепу, което би спомогнало за издаването на разрешение за събаряне.
Моето лично мнение е, че това не е подпорна стена”, категоричен е Личев. Той допълни, че всичко е в ръцете на ДНСК.
Последвайте ни
0 Коментара: