Експерт: Ако срещнете лисица в София, за нищо на света не правете това
Принципно лисиците са хищници, опасни са, защото може да носят бяс
Лисица на разходка в столичния район „Слатина“ бе заснета на бул. „Шипченски проход“. „Лисица в центъра на София“, „движи се все едно бърза за покупки“ и „Слатина ми е Лондон“ са само част от коментарите под поста на кмета на столичния район „Слатина“ Георги Илиев във Фейсбук.
Постът му е със заглавие „Зима. Лисица на Шипченски проход“. Илиев потвърди автентичността на снимките, публикувани във фейсбук профила му. Снимките са с автор Владимир Захариев.
Прелестен горски гост изненада столичани СНИМКИ
Явно, когато застудее, лисиците слизат от планината, за да си търсят храна. За другите големи градове е част от техния натюрел, разказа кметът на столичния район и добави, че според коментарите под поста му лисиците явно са нормална гледка в Лондон.
Илиев добави, че има фотографии от 50-те години, на които се виждат диви животни – сърни и елени в района при Телевизионната кула.
Дивите животни в нашата част на София може и да не са нещо необичайно предвид близостта на района до Витоша, каза кметът.
Александър Дуцов, старши експерт „Опазване на видове“ във WWF, коментира проблема с опазването на дивите животни в градска среда.
Оказва се, че в България няма екип, който да се погрижи за дивите животни, попаднали в градска среда.
Няма и гаранции, че ако лисицата бъде заловена и върната в дивата природа, след това няма да се върне, тъй като вече е свикнала с по-лесния източник на храна, предоставен ѝ от човека, коментира още Дуцов.
За преместването на лисица от градска в горска среда неправителствената организация е търсена и друг път. Вече имахме няколко такива казуса.
Оказа се, че няма институция в България, която да се занимава с диви животни в градска среда. Ловджиите просто искат да ги застрелят, но нямат такова право в населени места.
Законът позволява само на полицията да използва огнестрелно оръжие в населени места. Видът не е защитен и съответно Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) няма отношение към него. Горските казват, че могат само да я застрелят, евентуално.
Преди време търсихме капан, заради сигнал на жена, близо до град Елин Пелин. Жената се притесняваше заради децата си, които играеха в двора, а лисицата влизаше вътре.
Искаше да я хванем и да я пуснем някъде в гората. Честно казано такива хора са единици, коментира експертът. Според него малцина са хора, които купуват безопасни капани, за да уловят дивото животно и да го върнат в естествената му среда.
При друг случай открихме лисица в окаяно състояние в кв. „Драгалевци“. Успяхме да я заловим с примка и да я занесем в Столичния зоопарк, който е единственото регистрирано като спасителен център звено.
Там реално има изолатор, в който дивото животно, открито в градска среда, може да бъде поставено под карантина. Лисицата в кв. „Драгалевци“ бе в безпомощно състояние и се оказа болна от бяс, добави Александър Дуцов.
Хората, които срещнат дивото животно в градска среда, да не го хранят и да не се опитват да го пипат
Принципно лисиците са хищници. Опасни са, защото може да носят бяс. Ако носи бяс, лисицата ще се държи неадекватно – ще се крие, ще хапе, ще съска. Така че, основният ми съвет към хората, които срещнат лисица в градска среда, е да не я хранят, да не я глезят.
Ако ѝ дават храна от ръка, със сигурност ще свикне още повече с хората и ще стане като домашна. Възможно е да е слязла от планината, защото вече е свикнала с туристите на Витоша, коментира експертът.
Той посочи, че в социалните мрежи и по форумите е пълно със снимки на лисици, които стоят до хижите и се хранят с остатъците от храна на туристите. По този начин дивото животно привиква с хората.
Експертът предположи, че лисицата от „Слатина“ е била привлечена, освен от лесната храна, и от наличието на градинки и паркове. Най-вероятно просто е много гладна и търси алтернативи, посочи Дуцов.
Освен в района на „Слатина“, лисици са били забелязани от еколозите и в района на Южния парк и в крайните квартали на града.
Не е нещо ненормално лисиците да слизат от гората в града. В малките населени места хората ги забелязват, защото притесняват отглежданите от тях животни, коментира експертът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: