Експерт разплака инфлуенсърите, прати ги да...
Много хора, които се занимават с подобна дейност имат общи познания по дигитален маркетинг, но това не е напълно достатъчно
За да се превърне инфлуенсърството в професия, то трябва да почива на специализирано образование и да бъде прикрепено към законодателство, което да поставя конкретни исиквания. Това коментира пред Sofia24.bg Габриела Руменова, основател на платформата "Ние потребителите".
"Инфлуенсърите стигат до нас по всевъзможни канали, без значение дали искаме да се срещаме с тях. Само това, че те отделят много часове на създаването и публикуването на съдържание, че имат хиляди, а някои от тях и милиони последователи и че компании са готови да плащат, за да може инфлуенсърите да представят техните стоки и услуги, не ги прави автоматично професионални инфлуенсъри", обърна внимание експертът по потребителски теми.
По думите й много хора, които се занимават с подобна дейност имат общи познания по дигитален маркетинг, но това не е напълно достатъчно: "Важно е обаче поемането на отговорността - защото посланията на инфлуенсърите стигат директно до съзнанието на много хора. Начинът, по който те говорят, ги прави убедителни, но не винаги посланията, които отправят почиват на някакви обективни факти. Трябва да има някакъв филтър. Според мен инфлуенсърите трябва да внимават и когато избират своите ангажименти, особено когато нещата, които ще рекламират, са таргетирани към по-младите", уточни Руменова.
Тя цитира проучване на Държавната агенция за закрила на детето: "Около 50% от децата влизат поне по 5 пъти на ден в социалните мрежи и всяко едно от тях го прави, за да следи любимите си инфлуенсъри. Ето тук е големият удивителен, който трябва да сложим.
Друго проучване сочи, че възрастните хора се доверяват повече на инфлуенсъри, които са експерти, а младите на популярни личности. Истината е, че и самите брандове се замислят, когато наемат инфлуенсъри, към кои да се насочат - към т.нар. микро инфлуенсъри, които имат значително по-малко последователи, но са много по-таргетирани и реално ефективността и успеваемостта би била по-голяма или към макро инфлуенсърите, които имат милиони последователи, но посланието може да се разпръсне".
Според експерта по потребителски теми, дейността на инфлуенсърите трябва да бъде скрепена към законодателство. Тя даде за пример Франция: "Има стъпка в тази посока - факт е проект на закон във Франция, който предвижда да има по-голяма отговорност към отправените послания от страна на инфлуенсърите, както и на техните агенти.
Предвиждат се и сериозни санкции и мерки. Чак тогава инфлуенсърството би могло да се превърне в професия - тогава, когато има правила", категорична бе Габриела Руменова.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: