Елена Йончева вече при пиратите

https://blitz.bg/obshtestvo/elena-yoncheva-veche-pri-piratite_news48389.html Blitz.bg

От три дни Елена Йончева е в Северна Сомалия в град Босасо. Това е най-близкият пристанищен град до мястото, където бяха отвлечени нашите моряци, пише “24 часа”. Представлява село със съборетини.

Журналистката вече е успяла да разговаря с някои от пиратите. Те се отличават по начина си на придвижване и охрана. Движат се с едни и същи високопроходими коли. Йончева е отседнала в единственото възможно място, което е с охрана. Тя и операторът й се движат с 8 души гардове. Това е минималният брой задължителен брой охрана, за да оцелееш. Обикновено се наемат по 15 души. В града почти няма чужденци. Екипът е видял един британец с 30 души охрана, който се движел с пикап с монтиран върху него лек автомат. На два пъти охраната на журналистката буквално я грабвала с оператора и ги хвърляла в колата, за да ги предпази. “Навсякъде има кланови групировки, както и представители на “Ал Кайда” и местната група “Шабаб”. Пиратите са в морето, но имат и хора на сушата, които оглеждат за възможни жертви за отвличане”, разказва Елена Йончева. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай