На прага сме на т.нар. трета вълна, но това не бива да ни тревожи. Това каза в тв предаване проф. Виктория Дойчева, ръководител на Катедрата по епидемиология и хигиена на Медицинския университет в София.

"Характерно за респираторните вирусни инфекции е протичането на вълни с периоди на повишаване и спадове на заболеваемостта", уточни тя и каза, че постепенно и плавно се покачва заболеваемостта, което не бива да ни трвожи, понеже имаме опит с предните две вълни.

"По области противеопидемичните мерки се затягат и не бива да се стига до крайности. Един пълен локдаун не е решение на въпроса. Там където има повишаване, рутинните епидемични мерки трябва да продължат да се спазват", добави проф. Дойчева. 

"Британският щам вече е у нас. Хубавото е, че другите два щама - южноафриканският и бразилският, ги няма. За британския е характерно, че се оказа по-заразен, но в никакъв случай няма данни за по-тежко протичане на клиничната картина", каза тя. 

"Хората, прекарали К-19 инфекция, може да се ваксинират, но трябва да са минали  3 месеца от изкарване на инфекцията", уточни проф. Дойчева.

"В началото на октомври изкарах вируса, в началото на втората вълна. При мен протече като типична респираторна инфекция. Все пак съм в уязвимата възрастова група и потърсих медицинска помощ във ВМА. Благодаря на екипа, който се погрижи за мен", заяви тя.

Доц. Дойчева увери, че предвижвам да изследва антителата си и да се ваксинира.

За хората с придружаващи заболявания тя заяви: "При онкоболните имунната система е потисната от лечението. Задължително трябва да се консултират с лекар, за да се види в каква фаза са и да се реши трябва ли да се ваксинират. За хората с диабет и сърдечни проблеми обаче ваксината е препоръчителна".