Възрастта за първа употреба на наркотици сред учениците пада до едва 12 години за някои вещества, а основна причина за тревожната тенденция е влошената комуникация между деца и родители.
Това заяви пред БНР специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. Според нея съществува голям риск първият експеримент с наркотици да прерасне в трайна зависимост.
Къде е проблемът и какво е решението?
- Основна причина: Липсата на честно и пълноценно общуване в семейството е ключов фактор, който тласка децата към рисково поведение.
- Ролята на училището: Д-р Григорова настоява за много по-активна работа по превенция на наркоманиите в училищната среда.
- Ефективният подход: Необходимо е да се организират открити и ефективни дискусии с участието на учители, родители и ученици. Целта на тези разговори не трябва да бъде търсене на вина, а изграждане на критично мислене у децата и предоставяне на обективна информация по темата.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.