Министри от Европейския съюз заявиха, че страните членки трябва да проверяват по-добре мигрантите и търсещите убежище и да експулсират бързо онези, които представляват риск за сигурността. Това се случва след като скорошните ислямистките атаки в Европа подчертаха проблемите в тази сфера, предаде “Ройтерс”.

Министрите на вътрешните работи и на правосъдието на ЕС се срещнаха в четвъртък в Люксембург, за да обсъдят какви стъпки да се предприемат след смъртоносните атаки в Брюксел и Франция, на фона на повишени опасения за сигурността заради конфликта между Израел и “Хамас”.

“Важно е тези лица, които може да представляват заплаха за сигурността за нашите граждани, да бъдат връщани незабавно и принудително. Трябва да бъдем по-ефективни, да затворим пробойните и по-бързи в решенията за връщане”, заяви еврокомисарката по миграцията Илва Йохансон пред репортери преди срещата.

По нейните думи докладът на Европейската комисия за изпълнението на пилотния проект за охрана на европейските граници от България и Румъния е “много положителен”, което е важно за приемането на двете страни в Шенген и ще намали миграционните потоци.

Тунизиецът, застрелял двама шведски футболни фенове в белгийската столица в понеделник, е бил там нелегално, след като молбата му за убежище е била отхвърлена.

Впоследствие той е стигнал до ЕС през италианския остров Лампедуза през 2011 г. и е живял и в Швеция. 45-годишният мъж беше застрелян от белгийската полиция във вторник.

20-годишният ислямист от руската република Ингушетия, обвинен в убийството на учител в Северна Франция миналия петък, е бил разглеждан преди атаката като рисков за сигурността, но не е можело да бъде експулсиран съгласно действащото законодателство, каза Франция.

Поддръжниците на това предстоящо преразглеждане на миграционните политики на ЕС, което се очаква да бъде финализирано тази година, казват, че това ще подобри ситуацията, включително чрез по-бързото експулсиране на чужденци с криминални досиета.

Атаката в Брюксел подчертава проблемите в ЕС за миграция и убежище, включително пропуските в сигурността. Само около една пета от хората, чиито молби за убежище са отказани, всъщност биват връщани в страните им на произход, посочва “Ройтерс”.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук