Ето какво причинява лошия дъх и какви мерки да вземем
Лошият дъх не само пречи на социалното общуване, като причинява сериозен дискомфорт, смущение, неудобство, но също така може да е симптом на по-сериозни хигиенни или здравословни проблеми. Във всички случаи е необходимо да се вземат мерки срещу това неприятно и понякога крайно упорито състояние.
И тъй като най-добрият начин да победиш врага наречен лош дъх е до го опознаеш, изброихме шест основни причини за появата му:
Причина 1: Не миете достатъчно често зъбите си и не се грижите правилно за зъбите и венците си
В основата на неприятния дъх често седи бактериалната плака, която се натрупва около и между зъбите след консумация на храна и напитки. Именно докато разграждат остатъците храна в устата, бактериите от плаката могат да отделят газове с неприятна миризма, които причиняват халитоза.
Решение: Най-добрият и ефективен начин да се борите с натрупванията на плака е да миете редовно зъбите си, поне два пъти на ден. Не пропускайте да четкате зъбите и венците два пъти дневно и подпомагате почистването с конец. Той помага да се премахнат остатъците от храна от труднодостъпните места между зъбите, като по този начин се предотвратява натрупването на бактериална плака там.
Причина 2: Възможно е да страдате от заболяване на венците
Често халитозата е сред първите признаци, че развивате заболяване на венците. Много е вероятно натрупването на плака по продължението на линията на венеца да причинява лошия дъх. Ако не бъде премахвана редовно, тя може да доведе до възпалени и кървящи венци – симптом на гингивит.
Решение: За най-ефективно предотвратяване на гингивита и за свеж дъх спазвайте добра хигиена. Затова изчетквайте поне два пъти дневно зъбите си.
Причина 3: Пушите цигари или дъвчете тютюн
Тютюнопушенето е една от най-често срещаните причини за появата на халитоза. Никотинът е враг номер едно на свежия дъх и това го знае от личен опит абсолютно всеки пушач. Освен, че оцветяват зъбите (правят ги да потъмняват) и спомагат за развитието на кариеси, цигарите също така са фактор за развиване на заболяване на венците. Те са и причина за възпаляването и раздразнението на линията на венеца.
Решение: Единственият начин, който ще ви гарантира, че ще се справите с лошия дъх на цигари е да спрете да пушите. До седмица ще можете да установите колко благотворно се отразява това на цвета на зъбите ви – и, разбира се, на дъха.
Причина 4: Някои от предпочитаните от вас храни
Чесънът е международно признат причинител на лош дъх, но не е сам в списъка с храни, които временно могат да причинят халитоза. Лукът, аншоата, както и различни алкохолни напитки, например бира (особено на гладно) са сериозен нарушител на свежия дъх. Но същото може да се каже и за чашата кафе.
Решение: Миенето на зъбите след ядене връща свежия дъх устата, но най-сигурният начин да не си причинявате лош дъх е просто да избягвате консумацията на тези храни.
Причина 5: Спазвате тежка диета или отслабвате
Ако постите, ако гладувате, за да влезете във форма, или ако спазвате нисковъглехидратна диета, е напълно възможно да получите като "страничен ефект" дълготраен лош дъх. Халитозата в този случай се получава, когато в следствие на ниския прием на въглехидрати, тялото започне да разгражда натрупаните мазнини. При това изгаряне на мазнини се произвеждат субстанции, наречени кетони. Те се освобождават включително през дъха, карайки го да мирише лошо.
Решение: Няма как да се справите с халитоза, получена в следствие на диета, освен ако не промените начина си на хранене или не преустановите диетата си.
Причина 6: Имате медицински проблем или заболяване
Халитозата може да съпровожда редица заболявания, както тежки, така и леки. Сериозни причини за халитоза могат да бъдат стомашно-чревни заболявания, диабет, белодробни инфекции, инфекции на дихателните пътища, както и инфекции на гърлото.
Сред по-леките медицински състояния, които могат да причинят лош дъх, е рядкото състояние „суха уста“. Медицинският термин е "ксеростомия" и обозначава състояние, при което потокът на слюнка към устата е прекъснат. Това причинява лош дъх, тъй като освен че овлажнява устата, слюнката спомага и за отмиването на бактриите.
Решение: Ако имате каквито и да е съмнения за някое заболяване, задължително се консултирайте с лекар или стоматолог.
Последвайте ни
0 Коментара: