Две фалшиви новини в два последователни дни избълва сайтът на Иво Прокопиев – „Дневник”, показа проверка на „Труд”.

В понеделник „информационната” агенция  пусна манипулативен текст за проекта за ново рибарско пристанище във варненския кв. Аспарухово, със заглавие „Как морски плаж край Варна изчезна от кадастралните карти”. Във вторник „Дневник” за пореден път публикува лъжа за развитието на зимния туризъм в материал, озаглавен „Министерският съвет обжалва съдебното решение за Пирин”.
 
И двата материала са атака срещу правителството, като очевидната цел е дестабилизация на управлението.
 
Първата фалшива новина касае проекта за ново рибарско пристанище на брега на варненския квартал „Аспарухово”. Според материала държавните институции са „изтрили” част от плажа от кадастралните карти, за да може там да изникне пристанището. Основната теза на автора е, че на картите вече липсвало оцветяването на ивицата. Дописката е илюстрирана със снимка на премиера Бойко Борисов и кмета на Варна Иван Портних, а под фотоса има подигравателен текст.
 
От Министерството на регионалното развитие обясниха в официална позиция, че информацията в кадастралните карти на района не е променяна.
 
„Оцветяването не е част от кадастралната карта и кадастралната информация. То служи за онагледяване на специализираните данни и улеснение на потребителите на Кадастрално-административната информационна система (КАИС) на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, която е само регистрационна. Информацията от КАИС няма силата на удостоверителен документ. Удостоверителни документи се издават от Агенцията по геодезия, картография и кадастър с подпис и печат”, написаха от МРРБ.
 
В дописката „Дневник” се позовава на организация, притеснената от липсата на оцветяване на картата. За нея „Труд” вече писа – Камарата на геодезистите в България (КГБ).  Според информацията на официалния й сайт в нея членуват 5 души. Един от тях е близкият до „зелените“ и протестърите от „Да, България“ Йоан Каратерзиян, който е и председател на КГБ. Малката НПО няма нищо общо с представителната Камара на инженерите по геодезия (КИГ), създадена през 2006 година. КИГ дори се разграничава от КГБ.
 
В „Дневник” напоследък често се позовават на „достоверния” си източник КГБ. Тази организация е много удобна на Иво Прокопиев, защото преповтаря тезите на така наречените „десни” от коалицията „Демократична България”, в която са ПП „Зелените”, ДСБ на Атанас Атанасов и „Да, България” на Христо Иванов. Трите партии се опитват да съборят правителството с лъжи, разпространявани от присъдружните им медии от кръга „Капитал”. В началото на седмицата Христо Иванов отправи тежки обвинения към кабинета за срива на Търговския регистър. Но разследване на „Труд” разкри, че именно Иванов е сред виновниците за случилото се с ТР. Като правосъден министър от кабинета „Борисов 2” той не разрешил отпускането на пари за компютърни лицензи,  необходими за започването на работата на резервен център на ТР. А „Дневник” никога няма да пусне новина, която не е удобна за „дясното” обединение, тъй като то се появи под дирижирането на Прокопиев.
 
По случая с Националния парк „Дневник” както винаги лансира лъжите на „зелените”. Този път сайтът обяснява как юристите на кабинета са обжалвали решението на 3-членния състав на Върховния административен съд (ВАС), който на 27 юли отмени приетото от МС частично изменение на действащия План за управление на Национален парк „Пирин”.
В дописката на сайта на Иво Прокопиев има следната лъжа – „Делото е разпределено на състав, председателстван от съдия Ваня Анчева от VII отделение на съда”.
 
Пред „Труд” юристи от ВАС обясниха, че информацията как делото е разпределено изобщо не отговаря на истината. Те разясниха, че жалбата е придвижена към оглавяващата VII отделение Ваня Анчева. Тя трябва да прецени дали обжалването е допустимо, след което ще изпрати резолюция до всяка от страните. Едва след като се изминат тези стъпки, ще бъде определен 5-членния състав на ВАС, който ще даде ход на делото, а решението му ще бъде окончателно.