България преживява най-горещите дни от годината, но освен температурите от 40+ през деня, страната ни е в плен и на "тропическите нощи".

Метеорологичното явление се получава когато след големи дневни жеги, нощните температури не падат под 20 градуса. В такива моменти човешкото тяло не може да отдъхне качествено и да се охлади дори и в часовете за сън.

Особено тежко е по морето, където високите температури са комбинирани с висока влажност през "тропическите нощи".

Денонощните високи температури товарят водно-солевия баланс на човешкия организъм и затруднява охлаждането му.

Това натоварва здравословно уязвимитe групи хора като възрастни, болни, бременни жени и малки деца, особено когато горещините затрудняват освежителния сън през нощта няколко дни подред.

"Tропическите нощи" по-често се наблюдават в градски условия, благодарение на нещо, известно като „ефект на градския топлинен остров“, което се случва, защото повърхностите в градската среда –сгради и пътища – абсорбират, задържат и преотдават топлината, натрупана през деня.

Как да си помогнем?

Естествено номер едно в битката с това климатично явление са климатиците, които могат да ни донесат отдих и качествен сън в горещите нощи.

Ако случайно нямате климатик на ваше разположение, заспиването вероятно ще бъде по-трудно от обикновено. Но това, че топлината ще направи нещата по-трудни, не означава, че няма неща, които можете да направите, за да облекчите напрежението.

Едно от тях е да сложите чаршафите си за кратко във фризера и да легнете в тази "ледена обвивка". Хладен душ преди сън също може да ви подейства успокояващо и да ви помогне да спите спокойно. Също така може да сложете съд с кубчета лед на нощното си шкафче. Колкото по-голям съд, толкова по-хладно ще бъде.

Климатолозите посочват, че ако глобалните емисии на парникови газове не бъдат драстично намалени, до средата на този век може да се очаква рязко увеличение на броя на тропическите нощи.