Гастарбайтери в Италия са новите стопани на хотелски комплекс „Кристо“ във възрожденския квартал „Вароша“ на Благоевград.

Договорът със собственика Христо Ковачки е подписан преди 2 месеца, но заради административни спънки обектът все още не е пуснат в експлоатация. Амбицирани да го развият са Виктория и Мелани Тодорови, на 25 и 20 г., родени в България, но израснали в Милано, пише struma.bg.

„Искаха да се върнат в родината,

да се установят тук и тук да правят семеен бизнес, аз само им помогнах да намеря хотела“, разказа баща им Георги Тодоров.

Той обясни, че момичетата му харесват Благоевград заради това, както и за да са близо до баба им и дядо им, предпочели града за свое място за работа и живеене.

Георги Тодоров е от Благоевград, но детството му минало в Бобов дол, където баща му работел в мината, а майка му била учителка. Виктория била родена, когато през 2002 г. емигрирал в Италия.

Тя учила в българско училище до трети клас, преди цялото семейство да се събере в Милано. Мелани пък заминала 6-годишна и в Италия за първи път прекрачила училищната порта.

„И двете знаят няколко езика, малката завърши „Естетика“, а голямата държеше табаче в Милано и има опит в търговията. Аз също

държах 1 г. бар и ще им помагам,

доколкото мога, но ангажиментът за хотела  си е основно техен“, отбеляза баща им.

„Разбрах, че хотел „Кристо“ от доста време не функционира, разговарях със собственика Христо Ковачки, той ми обясни, че е възрастен и вече не може да се занимава и с двата си хотела, и ни го отстъпи с договор за 10 г.

Направих ремонт на 17 стаи, които бяха в окаяно състояние, както и на ресторанта, който беше протекъл, а механата ще отворим може би в края на октомври. Първите два етажа са готови за пускане, стаите там са големи и хубави.

Но дъщерите ми все още не могат да започнат да работят и да отворят комплекса  заради един съществен проблем – че общината вече втори месец ни бави с издаването на код за Единната система за туристическа информация (ЕСТИ код).

Подали сме заявка, но без този код

хотелът не може да се регистрира в Агенцията по туризма и да стартира дейност.

Комплексът не работи, но плащаме наем заедно с осигуровките на 4 човека, които се водят на работа, като разходите ни са около 10 000 лв. на месец.

От общината се оправдават, че кметът уволнил момичето, което се е занимавало с тези регистрации, а новите не разбирали. Поне 5 пъти ходих в стая 320 в общината, а служителката все се извинява, че не разбирала.

В опит да намеря решение на проблема дори се срещнах с уволнената служителка, но тя дори да знае как, няма как да ни помогне. Тази седмица

планирам да поискам среща с кмета

в приемното му време, за да се излезе от задънената улица, от която обаче губещите сме ние.

В Италия такова нещо не ми се е случвало, за цяла година никой не дойде да ми създава проблеми да работя, а тук още не сме отворили, и се изредиха на проверки откъде ли не.

От Агенцията по храните дадоха предписание да обзаведем кухнята по определен начин, нищо че тя не работи, но срокът е 1 седмица и за да го изпълним, трябваше спешно да се прибера от Италия“, разказа Георги Тодоров.

Той е категоричен, че за разлика от дъщерите си, поне засега няма намерение окончателно да скъса с Италия. „Ще помагам колкото мога, от време на време мога да идвам да им помагам, но бизнесът си е техен“, обяснява таткото. 

Като управител на комплекса е вписана Мелани Тодорова.

Майката Мирослава Стоичкова също ще помага на двете си дъщери, на нея е възложено счетоводството.

Новите съдържатели смятат да запазят името, с което хотелът и ресторантът са придобили популярност, и поне засега няма да го сменят.