Главният прокурор Иван Гешев проведе среща с ученици от Езикова гимназия „Пловдив“ в град Пловдив.

„Една от основните цели на правосъдието, освен да се накаже извършителя на престъплението, е превенцията - т.е. да се намали риска от други престъпления. По-тежкото наказание не решава проблемите, трябва да има неотменимост на наказанието.

Полицаят, а и следователят, е в директен контакт с хората, с извършителя, с обвиняемия, с пострадалия. Той ги вижда на живо. За първи път прокурорът среща тези хора в съдебната зала. От едната страна той поддържа обвинението, от другата страна е адвокатът, който защитава правата и интересите на подсъдимия. Съдията е този, който трябва да се произнесе с осъдителна или оправдателна присъда.

За разлика от континенталното право, от което сме част, където прокурорът се възприема като обвинител на лошите, в англосансонската система възприемат прокурора като защитник на пострадалите, на добрите. Аз мисля, че прокурорът трябва да бъде и двете, като водещото да е това, което е в англосансконската правна система.

За да се случи тази „съдебна реформа“ трябва да питат практикуващи, прокурори, следователи, съдии, хора от научната общност. Това, което вече стана като клише „съдебна реформа“, бих го сравнил с това да направиш реформа в образованието без да питаш учителите, преподавателите във ВУЗ, въобще хората от тази сфера.

Законодателството се прави от народните представители. В момента нещата толкова са ескалирали, че трябва да се направи нещо.

Ако спрат водач на МПС, което е негова собственост, след употреба на алкохол, ако се конфискува в полза на държавата, много бързо ще се промени желанието да се управлява след употреба на алкохол. Някои спорят, че така са нарушавало свещеното право на собственост. Но има и едно друго право, което е с приоритет – то се нарича право на живот.

Има и други работещи модели – например дерегистрацията на автомобила. Нека си е твой, но няма да можеш го караш 5 години. Има и други възможности за промени в законодателството, включително за увеличаване на наказанията. Има логика отказът за даване на кръвна проба да бъде криминализиран.

Какво се случва когато има тежка катастрофа със загинал. Започват институциите трескаво да имитират дейност, за да прехвърлят отговорността. Ето, ние много работим, масово проверяваме. И какво се случва. Условна присъда. Няма реално наказание и неотменимост на наказанието. Защо не се правят промени в този сегмент – аз казвам от безхаберие.

Сериозният проблем са наркотиците, те стават вече социална пандемия. Защо се стига до тоя бум с наркотиците. Мога да говоря много, включително за закриването на най-ефективните структури за противодействие на организираната престъпност и разпространението на наркотици.

Не е вярно, че няма осъдителни присъди за корупция. Никой не сравнява колко са в Германия и Франция. Ще се окаже, че може би в България са повече. А в други държави няма и толкова. Ще повторя - 95 % осъдителни присъди, 5 % оправдателни, но в тях се виждат всички недъзи на българската държава, на българската правосъдна система, като започнеш от законодателството, минеш през полиция, ДАНС, КПКОНПИ, прокуратура, следствие, съд, кариерно израстване, контрол.

Механизмът за контрол на всяка институция се нарича Конституция на Република България. Ако нямаше Конституция, която да гарантира, че магистратите не могат да бъдат уволнени, сега ще ви обясня какво щеше да се случи, ако, например, прокуратурата беше част от изпълнителната власт. Идва едно правителство – махат всички ръководители. След това идва друго служебно или редовно и пак маха всички ръководители. Идва трето правителство, след 3-4 месеца – отново.

Образованието ни все още е много добро, и ако говорим за право, е по-добре да завършиш право в България и да направиш магистратура някъде, отколкото да учиш там и да идваш да работиш в България. Затова, за да си променим страната, не трябва да бягаме Аз искам да живея и работя в България и затова правя неща, които смятам за правилни.

Това, което бих посъветвал, ако се насочвате към правото учете в България. Не е проблем да специализирате на друго място и успех ви пожелавам“, заяви Гешев пред пловдивските ученици.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук