Вече е даден ход за изготвяне на техническото задание, което ще реализира на практика мега-проекта „Севтополис”.Архитект Жеко Тилев, който е член на роботната група вече подготвя етапите на заданието, за да стартират тръжните документи по проекта, които работната комисията ще изготви, съобщи кметът на Казанлък Стефан Дамянов, предаде кореспондент на Агенция БЛИЦ.
На 4 септември в Министерството на Културата се състоя второто заседание на работната група, в което участваха широк кръг от учени, представители на интелигенцията, млади хора и представители на сдружението „Да запазим българското” .На тази среща бяха изклушани докладите на работната група по изграждането на проекта „Севтополис”, която преди месец бе създадена от министъра на културата Стефан Данаилов. Председател на работната група е зам-министъра - Иван Токаджиев, а зам.председател е арх. Георги Угринов - директор на Националния институт по паметниците на културата. На втората работна среща се доразви и идеята към комплекса да се създаде научен център по тракология. А арх. Тилев обясни подробно какво трябва да се направи, за да се изгради мега-съоръжението, което ще даде възможност от дълбините на яз.”Копринка” да се покаже на практика потопената във водите му столица на одриското царство на траките – Севтополис; И какви допълнителни атракции още биха могли да се организират за туристите - подчерта кмета на Казанлък. Той смята, че реализацията на проекта „Севтополис” ще доведе в града на розите минимум 600 хиляди туристи годишно, които освен да се насладят на китната розова долина, ще могат да удоволетворят и духовните си потребности из долината на Тракийските царе с гробниците и съоръженията на древните траки в един цялостен тракийски комплекс. На 29 септември е третото поред заседание на работната група, съобщи Стефан Дамянов. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.