Графиня Мари дьо Тили е създател на Ателието за изискани маниери и комуникации French Touch. Тя е известен в целия свят преподавател по протокол и етикет. В България пристига специално за откриването на академия „Живей елегантно“, основана от бившата първа дама и юрист с международна кариера Антонина Стоянова, от певицата Богдана Карадочева и от бизнесдамата Нели Беширова. Графинята ще изнесе две лекции за различни аспекти на бизнес етикета пред отбрана аудитория.

Преди посещението си у нас Мари дьо Тили отговори на няколко въпроса:
 
- Уважаема графиньо, бихте ли се представили с няколко думи?
- Казвам се Мари дьо Тили и родът ми може да бъде проследен до средните векове. От 15 години обикалям света като посланик на Savoir Vivre (елегантен начин на живот – фр.). Изнасям лекции във Франция и цяла Европа, но също така в Русия, Китай, Африка и Америка. На 21 септември за първи път ще преподавам и в България.

-Как решихте да се занимавате с протокол и етикет?
Моите приятели ме подтикнаха и окуражиха да започна. Случи се неусетно. Баща ми беше дипломат и затова имам близки познати във всички кътчета на света. Те често ми задаваха въпроси за френския етикет, страхувайки се да не сбъркат нещо, когато дойдат в Париж. Притесняваха се от това, което ние наричаме «faux pas» - погрешна стъпка.

Аз ги напътствах и така постепенно се избистри идеята да преподавам Savoir Vivre. Станах популярна във висшите прослойки и започнах да получавам покани за индивидуални обучения на международни магнати, на цели корпорации или на навлизащи в живота дебютанти. Колкото и възпитан и културен да е един човек, винаги има с какво да обогати познанията си за държанието в обществото.
 
-Съществуват ли универсални правила, които да важат във всяка страна?
Отделните държави имат свои правила, но съществува едно, което е универсално: уважението към всеки.  То е първото правило в отношенията.  
Освен това в наше време е необходимо да имате жив ум.

Животът ви ще стане много по-интересен и винаги ще можете да водите разговор, ако сте любознателни. Умението да се слуша събеседника не е по силите на всеки , това винаги е в рамките на добрия тон. Речниковият запас пък показва, че четете много и имате разностранни интереси.
 

Да, живеем в аудио-визуален свят, където хората се посрещат по дрехите. Но това не означава да сте обсебени от гардероба си. Заложете на златната среда.  Адаптирайте външността към работата си.

Не се опитвайте да привличате внимание и да бъдете звездата на вечерта.  Скромността при етикета не е срамежливост, а сдържаност.
Умението да представите един човек на друг също се изучава. Как ще премине срещата ви, зависи от това как посрещате хората.
 
-Промените в обществото налагат ли и промени в правилата за добри обноски?
Да, маниерите и правилата се променят заедно с развитието на обществото и стават все по-демократични. Основните изисквания за добри обноски си остават същите, но взаимоотношенията са много по-директни, а общуването по-достъпно и без излишни условности.
 
-Какво бихте казали на хората, които са убедени, че щом имат добри доходи не е необходимо да имат добри обноски?
Мисля, че парите и приветливите обноски са тотално различни неща. Светът ще ви посрещне с отворени врати ако имате приятни маниери, а не понеже сте състоятелен.

Демонстрирането на богатство често граничи с лошия вкус. При облеклото, например, не е необходимо да имитирате кориците на списанията. Тенденциите са важни, но не е задължително да робувате на модните вещи. Истинският шик не е да се покриете от глава до пети с логото на една марка. Тези, които носят изключително Chanel, Dior или други луксозни брандове ги наричат презрително „новобогаташи“.  Марковите тоалети и аксесоари не бива да бъдат повече от три. Най-добре – максимум два.

-Covid-19 пандемията промени ли правилата в обществото?
Пандемията не може да промени етикета. Освен избягването на задължителното ръкуване при представяне един на друг.

-Какво е етикетът лично за Вас?
Етикетът за мен - това е възможност да бъда естествена и да се развивам. Обичам да съчетавам различни, понякога коренно противоположни неща. Към това правило се придържам не само при подбора на гардероба си, но и във всички останали сфери на моя живот. Така е прекрасно – да бъдеш открит за света и да черпиш вдъхновение от окръжаващото те пространство.
 


-Как получихте покана да бъдете първият лектор в академията „Живей елегантно“?
Бившата първа дама, съпругата на президента Петър Стоянов – Антонина Стоянова влезе в контакт с мен. Тя ме покани. Аз не бях чувала за академията „Живей елегантно“, но направих проучване и разбрах, че фондацията на г-жа Стоянова - „Ценности“ популяризира и развива българската култура и изкуство в страната ви, подпомага интегрирането й европейските и световните културни модели и представянето им в чужбина.

Аз подкрепям и защитавам точно тези ценности. Така че да приема поканата бе логичен избор.
 
-Какво знаете за България до този момент?
България има вековна история и свое заслужено място в Европа. За мен това е завладяващо и ще ми е интересно да дойда у вас.
 
-Върху какво ще се фокусирате в лекциите си за академия „Живей елегантно“?
Темите на двете ми лекции са „Бизнес етикет“ и „Етикет и протокол по време на официален прием“, но основният фокус ще бъде как да  съчетаем savoir vivre с ценностите на съвременния свят.