Бизнесмен от Сандански е предявил претенции към цветната алея пред входа на Роженския манастир, която опира до лицевата му фасада, с твърдението, че има документи за собственост от дедите си.

Друг обявил, че е наследник на декар и половина от паркинга пред манастира. Бившият кмет на с. Рожен също твърди, че е собственик на земя на тревната площ пред манастира и няма намерение да се отказва от нея, пише struma.bg.

„Непрекъснато идват при мен – като бившия кмет на с. Рожен Иван Захов, бизнесмена Боби Даскалов и други, да ми съобщят, че имат земи до самия манастир, но досега никой не ми е показал нотариален акт за собственост”, каза кметът на Мелник Сашо Филипов.

„Разбрах, че от манастира са им предлагали да купят терените, за които претендират, но те са отказали. Не ми се мисли какви строежи могат да се появят пред входа на манастира и да съсипят тази красота”, коментира още той.

После си спомни как години наред бившият игумен на манастира епископ Йоан Богослов водел дълги съдебни битки за всяка педя земя, намерена по кондиките и стари документи като манастирска собственост, а впоследствие присвоена от частници, които получавали документи за собственост най-често със свидетелски показания.

Бившият игумен на манастира потвърди, че от името на манастира действително е водил имотни дела, но не успя да си спомни колко точно декара е успял да спаси от частници.

Той запазил всички съдебни решения и актове за собственост, но цялата документация заедно с дрехите и личните му вещи останала в манастира, от който бе изхвърлен през 2004 г. в безпрецедентна акция на държавата срещу над 250 членове на алтернативния Свети синод, чийто патриарх беше Неврокопски митрополит Пимен.

През изминалите 20 г. владиката два пъти си искал вещите, но игумените на Роженския манастир, които покойният митрополит Натанаил назначаваше след него, му поставяха неизпълними условия, за да си ги получи – да опише как точно изглежда всяко расо и кога е придобито, какво е нарисувано на картините, които му бяха подарени, откъде са му кръстовете и каква е стойността им и т. н.

Към днешна дата и той, и малцината останали в страната членове на алтернативния синод са разпилени по всички краища на България, живеят без заплати и четат с недоверие призивите на новия патриарх Даниил, който също е възпитаник на Неврокопска епархия, за обединение.

Претенциите на миряни към земите на Роженския манастир владиката Йоан окачестви с една дума: „Грях“.

Той си спомни, че една от последните съдебни битки, които водил за тях, била за възстановяване на имоти, които Общинската служба “Земеделие и гори” в Сандански отказва да възстанови на манастира. Те се намират в околностите на светата обител и са й дадени по спогодба с Гърция при размяна с намиращи се в южната ни съседка други църковни имоти.

За претенциите на бившия кмет на с. Рожен Ив. Захов към терен до самия манастир Йоан пък припомни комична случка отпреди 10 г., когато свещеник разби носа на Захов, който опънал сергия на неговата земя пред Роженския манастир, за да продава икони и сувенири.

В съседство обаче същата търговия въртяла и съпругата на отец Георги Менчев, който тогава бе назначен за архиерейски наместник на Сандански. Заради нелоялната конкуренция отецът не издържал и забил едно кроше на кмета, който управляваше селото през 1999-2003 г.

Самият Роженски манастир „Рождество Богородично“ е най-големият в Пиринския край. Основан е през 1220 г. от Алексий Слав и е характерен с ярки стенописи, които изобразяват строги наказания за тези, които се поддават на греха.